Palupera mõis

Palupera mõisa (ja üldse kohanime) esmamainimine on teada 1582. aastast. Mõis eksisteeris aga kindlasti juba varem. Ajalooürikutes on Palupera mainitud Paliperi või Palloperi nime all.

16.‒17. sajandil kuulus mõis von Dückeritele, Broniowskitele ja von Fersenitele. Peale Põhjasõda on mõis olnud nii von Rennenkampffide, von Samsonite ja von Rosenite valduses. Mõisaansambli suurejoonelisemad ehitustööd võttis ette aadliperekond von Bruiningk, kes omandas mõisa oksjonil 1818. aastal. Enne 1919. aasta võõrandamist kuulus mõis von Rentelnidele.

19. sajandi teisel poolel mitmes etapis valminud esinduslik puidust peahoone, mida täna näete, paikneb hoonega samal ajal rajatud mõisapargis. Koos kahekorruseliste hoonetiibadega rajatud armastatud romatiline vaatetorn ja vasakul tiival asunud talveaed lammutati kahjuks 1930. aastatel. Peale peahoone on ajaloolises mõisakompleksis säilinud veel ait, viinavabrik, kahekorruseline maakividest kuivati ja kaheksatahuline linnumaja.

1933. aastal kolis mõisa peahoonesse Palupera kool, mis tegutseb siin tänaseni.

Mõne kilomeetri kaugusel Hellenurmes asub vaatamist väärt Hellenurme mõisakompleks koos Middendorffide perekonnakalmistuga (18. – 19. saj) ja tänaseni töötava vesiveskiga.