Tartu linn

Tartu – Lõuna-Eesti pealinn

Tartu on Eesti suuruselt teine linn. Täites kunagi olulist rolli hansalinnana, kujunes Tartust värav Lõuna-Eestisse. Tartu on läbi aegade olnud Eesti vaimne pealinn, heade mõtete linn. Siin sündisid eesti teater ja Eesti riik, alguse sai laulupidude traditsioon. Rahvuslikul ärkamisajal oli Tartu tuntud kui Emajõe Ateena. Tartut läbimata ei ole võimalik avastada teisi kauneid Lõuna-Eesti paiku.

Tartu on teaduse linn. Siin asub Põhja-Euroopa üks vanemaid ülikoole, 1632. aastal asutatud Tartu Ülikool, mis on andnud Eestile rahvusvaheliselt tunnustatud teadlasi ja õpetlasi. Tänu tudengkonnale põimuvad Tartus nooruslik elurõõm ja akadeemilised traditsioonid.

Tartu on tänu nooruslikkusele ja elavale vaimuelule koht, kus elu ei jää kunagi seisma. Kogu aasta toimuvad kultuurisündmused pakuvad meelelahutust igale eale. Igal ajal toimub Tartus teatrietendusi, kontserte, festivale, konverentse, laatasid ja muid huvitavaid sündmusi. Kultuuri- ja linnamelu nautides kohtab kindlasti ka ainulaadset Tartu Vaimu.

Raekoja platsil, kollase akna lähedal, tervitab kõiki suudlevate tudengite kuju. Legend selle tekkimisest on seotud kahe armunud tudengiga, kes kõndisid mööda pimedaid vanalinna tänavaid. Oli sügis. Naerdes ja suudeldes jõudsid nad raekojani. Hakkas sadama. Noormees avas oma vihmavarju ja kaisutas tüdrukut. Nad suudlesid pikalt. Nende armastus jõudis taevani. Tüdruk soovis, et see jääks igavesti nii. Neid tabas taevast sinine nool ja paarike kivistus. Sellest ajast alates on nad seisnud Raekoja platsil ja avanud möödakäijate südameid armastusele ja huuli suudlustele.

Iga kord, kui sajab, kukub vihmavarjult väike punane süda. Need on südamed, mis meenutavad imeilusat armastuslugu. Kui peatute õigel hetkel, võib väike purpurpunane süda kukkuda just teie jalge ette.

Aastal 2024 on Tartu koos Lõuna-Eesti 19 omavalitsusega Euroopa Kultuuripealinn. Selle auks on kollane aken värvunud Tartu 2024 värvidesse.