Saadjärve piirkond

Saadjärv on üks omapärasemaid ja huvitavamaid Eesti järvi, suurim Vooremaal. Järv on 6 kilomeetrit pikk ja kuni 1,8 kilomeetrit lai, tema pindala on 707,6 hektarit.

Saadjärv on populaarne ka rahvaluules. Siin on viis Kalevipoja lingukivi, neist võib näha kolme. Järv aga ulatunud meie rahvuskangelasele vaid pastlapaelteni. Muistendid räägivad Saadjärve rändamisest ning kirikust järve põhjas.

Muiste asunud Saadjärv Vara vallas Jõusa talu soos Sookalduse mägede lähedal. Järv olnud seal pikemat aega, kuid kord liikunud ta sealt ära.

Ühel pühapäeva hommikul kange tuule ja tormiga tõusnud järv õhku. Järve liikumisel kukkunud midagi maha ja järv hõiganud: „Jalg läks lahti!“ Pärast seda leidnud inimesed Polli talu maa pealt suure kivi, mis olla kukkunud järvest. Kivi on seal praegugi ja inimesed käivad seda vaatamas. Saadjärv liikunud hommikul otse kiriku peale, mis asunud praeguse Saadjärve kohal. Olnud parajasti jumalateenistuse aeg ja kirik rahvast täis. Nüüdki paistab selge ilmaga ja vagase veega järve põhjast kiriku torn.