Tõravere observatoorium

Kuidas Tõraverre observatoorium rajati

Kollane aken paikneb Tõravere observatooriumi peahoone lähedal. Taustaks jäävad kolm väikeste teleskoopide torni ja kuplit. Läänes avaneb vaade Põhjamaade suurima, 1,5meetrise läbimõõduga peegliga teleskoobi tornile ja suurele kuplile. Edelas on vaade Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi hoonele ja aktinomeetriaväljakule.

Observatooriumi ehitamist alustati 1958. aastal Tuulemäel ja esimeseks ülesandeks oli kolhoosipõllult põhuhunnikute kokkuvedamine. Peahoone valmis lagedal väljal 1963. aastal, pidulik avamine oli 1964. aasta septembris.

Algaastatel puhusid observatooriumi juures alati tugevad tuuled ja talvel tuiskasid kõik teed kinni. Territooriumi haljastamiseks tehti palju ühistööd – kõik praegu kasvavad puud on observatooriumi töötajate istutatud.

Kui veetrasside renoveerimisel kaevati välja mitu suurt kivi, siis astronoomide palvel veeti need kokku kohalikku elupuudega tähistatud Päikesesüsteemi maketti Marsi ja Jupiteri vahele, et markeerida reaalses Päikesesüsteemis olevat asteroidide vööd.