Valgesoo raba

Sood täidavad üliolulist rolli maakera veeringes

Valgesoo aken asub Valgesoo maastikukaitsealal. See on väga väärikas koht ja seepärast paluvad soohaldjad rääkida vaiksel häälel ja mitte jätta siia endast mälestuseks maha prahti.

Soodel on täita ülimalt oluline roll maakera veeringes: soode turvas filtreerib saastunud sademeveed ja puhastab reostunud pinnaseveed, reguleerib maakera süsinikuringet – seob süsinikdioksiidi ja vabastab hapnikku, kusjuures annab hapnikku rohkem, kui ise tarbib. Sood on puhta vee reservuaarid, eriti sooveekogud ja laugastikud. Sood on erakordselt stabiilsed ja hästi isereguleeruvad, selles suhtes pakuvad need ka teaduslikku huvi. Valgesoo maastikukaitseala moodustati 1981. aastal.

Eestimaa looduse ürgseim ilu ja puutumatus on peidus soomaastikes, mida mujal Euroopas kohtab harva. Inimtühjad laiuvad rabamaastikud, tumedasilmsed soojärved, kirbelõhnaline, kidur ja sügiseti värvikirev taimestik rõõmustavad loodusesõbra hinge Eestimaa 9836 soos, millest enamik on looduskaitse all. Sood ja rabad moodustavad 22,3 protsenti kogu riigi territooriumist.

Kas ronisite alustuseks 24 meetri kõrgusele vaatetorni? Ning kui teekond teid juba kord siiakanti tõi, tasub ette võtta ka väike matk imekaunis Taevaskojas.