Eesti Maanteemuuseum

Miks tasub eelistada vana Tartu−Võru maanteed ehk Postiteed?

Maanteemuuseum asub 1863. aastast pärinevas Varbuse postijaamas, kus kunagi oli tall 33 hobusele ning toimus regulaarne postivedu Tartu ja Võru vahel.

Paljud autojuhid on öelnud, et kui neil vähegi aega on, siis valivad nad Tartust Põlvasse või Võrru sõitmiseks romantilise ja käänulise teelõigu ehk nn vana Võru tee.

Nimetatud tee on osa väärika ja põneva ajalooga kauba- ja sõjateest, mis ühendas Pihkvat, Vastseliinat, Kirumpääd ja Tartut ning kus on kapanud nii Rootsi, Vene kui Poola valitsejate hobused. Alates 19. sajandi keskpaigast hakkasid sel teel veerema postivankrid, loodi ka postijaamade ja kõrtside võrgustik ning sellepärast nimetatakse seda ajalooliseks Postiteeks. Praegu on Postitee eelkõige kodune, puhas ja rahulik elukeskkond.

Postijaama kompleksi kuulub viis ajaloolist hoonet, millele tänaseks on antud uued ülesanded – tutvustada mänguliselt nii Eesti maanteede ajalugu kui sellega seonduvaid teemasid alates rändamisest ja sõidukitest kuni teed mööda toodud uuendusteni.

Maanteemuuseumi väliekspositsiooni „Teeaeg“ kõige põnevama osa moodustab kogu maailmas ainulaadne väljapanek, kus külastajatel on võimalus ajas rännata ning igal käänakul kohata põnevaid tegelasi. Maanteemuuseum on elav muuseum – siin liiguvad nii ajale jalgu jäänud kui ka tuleviku sõiduvahendid. Suurt rõhku pööratakse laste liikluskasvatusele. Muuseumis asuv tee-ehitus- ja hooldusmasinate kollektsioon on tõeline maiuspala tehnikahuvilistele. Muuseumi teehöövlite kollektsioon on Balti- ja Põhjamaade esinduslikemaid.