Taliteed Emajõe-Suursoos

>>>ENG

Emajõe-Suursoo taliteed juhatavad erakordsele ajarännakule

Kogu maailmas unikaalne ajalooliste taliteede võrgustik, mis peidab end Emajõe-Suursoos, juhatab erakordsele ajarännakule. Muistsel ajal ühendasid külmunud soos tekkinud hooajalised taliteed eraldatud kogukondi ja lühendasid vahemaid. Tänapäeval kasutavad neid ainulaadseid säilinud taliteid enamasti metsloomad, inimloomad satuvad sinna harva. 

Kolme Emajõe-Suursooga piirneva valla koostöös sündival Taliteede festivalil tähistatakse teede kultuuriloolist tähtsust eriilmelise sündmustega 21. jaanuarist kuni 10. veebruarini 2024. 

Ütlen talitee ja sina küsid, mis see on? Talitee on täna vaid kummaline üle soo jooksev joon kaardil, kuhu inimene niisama ei satu, sest maa on märg ja midagi teha seal ka pole. 

Kuid vanasti olid taliteed, mis viisid üle järvede, soode, rabade. Ikka selleks, et saaks kiiremini ja lihtsamalt kas koju, kellelegi külla või turule. 

Nagu kunagi reed üle külmunud soo liigub festival nädala kaupa ühest Emajõe-Suursoo erilisest punktist teise. Jaanuari lõpus kihutatakse jääautode karakatitsatega Peipsi järve peal ja hingatakse karget talvist õhku täiskuuöösöömingul Varnjas. Veebruari alguses toimuvad kultuuriajaloolised ning kirjanduslikud rabarännakud salapärases maailma otsas Ahunapalus. Festival lõppeb Emajõe-Suursoo keskuses maagilise öise kontserdiga ja dokumentaalfilmi programmiga. 

Vali ise, kas matkad vanal taliteel suuskade, tõukekelkude või räätsadega. Uudista endiseid kombeid metsa püstitatud näitusel, helirännakutel, dokumentaalfilmides ja loengutel. 

Tule meiega Emajõe-Suursoo taliteedele!

Alasündmused:

Toimumise aeg: 21. jaanuar – 10. veebruar 2024

Rohkem infot: tartu2024.ee/programm/taliteed-emajoe-suursoos-2/

Kontakt: Maarja Ülper, maarja.ylper@gmail.com, 5257906

Maarja Ülper. Foto: Terje Atonen

Video Taliteede festivalist:

Rohkem infot Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist