Taliteed Ahunapalus

Taliteede Ahunapalus: 28. jaanuar – 3. veebruar 2024

Taliteed Ahunapalus leiab aset festivaliperioodi keskel Ahunapalu palvemaja juures. Sinna installeeritakse taliteede ajaloost rääkiv näitus (koostaja Valdo Praust) ja küttega telk, kus toimuvad temaatilised vestlusringid, varjudega vaatemäng-etendus ja esinemised. Juhendatud räätsamatkad toimuvad ümbritsevates soodes peituvatel ajaloolistel taliteedel. Huvilistel on võimalus sõita tõukekelkude ja hobureega. Heade ilmaolude korral kerkib lumelinn.

Ahunapalu programmi juhib ja korraldab Kastre valla haridus- ja kultuuriosakond ja allasutused koostöös kohalike tegijate ja ettevõtjatega. Matkaprogrammi pakub Nature Tours Estonia.

Piletimüük avaneb detsembris. Matkade, vestlusringide ja etenduste kohtade arv on piiratud!

Festival sõltub ilmaoludest ning korraldajal on õigus teha programmis muudatusi.

Ajakava:

P, 28.01
12 näituse avamine ja ringkäik näituse koostajatega
13-16 räätsamatk taliteel (piletiga)
17 tuleshow
reesõidud

E, 29.01
11-15 näitus avatud
12-14 räätsamatk
14-15 vestlusring rändajaga: Henrik Relve

T, 30.01
11-15 näitus avatud
12-14 räätsamatk
14-15 vestlusring looduskirjanikuga: Valdur Mikita

N, 01.02
11-15 näitus avatud
12-14 räätsamatk
14-15 vestlusring kultuuriloolasega: Marju Kõivupuu

R, 02.02
13-18 näitus avatud
17-19 vestlusring keeletundjaga: Urmas Kalla (piletiga)

L, 03.02
10-18 näitus avatud
10-13 ja 14:30-16:30 räätsamatkad taliteedel (piletiga)
12, 13, 15 ja 16 Varjudega vaatemäng-etendus: Lemoot kompanii
17 – Juhan Uppini kontsert (piletiga)
reesõidud

Esinejad:

Hendrik Relve on eesti tunnustatud loodusajakirjanik ja -fotograaf, Vikerraadio “Kuula rändajat” saate autor. Emajõe-Suursooga seob teda alates tudengipõlvest suur armastus nii sealse loodus- kui kultuurikeskkonna vastu.

Valdur Mikita on eesti kirjanik ja semiootik, sünesteesiameister ja keelemängur. Tema teosed käsitlevad mänguliselt rahvusluse, looduskeskkonna/loodustunnetuse ja kultuuriloo teemasid.

Marju Kõivupuu on eesti kultuuriloolane ja folklorist,Tallinna Ülikooli maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur, kes on uurinud inimese, looduse ja maastiku suhet, surmakultuuri ja rahvameditsiini.

Urmas Kalla on keeleuurija ja loodushuviline Mehikoormast, Võru instituudi kaastöötaja, kes on toimetanud väljaande „Võnnu kihelkonna kohanimed ja minevik“ (2016) ning uurinud kohalikke Kalevipoja-lugusid. Ta on sage Emajõe-Suursoos käija, uurinud Ahunapalu ja Meerapalu kandi kohanimesid ning on tõlkinud võro keelde rahvuseepose „Kalõvipoig“.

Lemoot kompanii on 2020. aasta suvel asutatud tantsu- ja etenduskunsti kompanii, mille tuumiku moodustavad õed Johhanna Anett ja Helle Mari Toomel. Nad loovad omanäoliseid tantsu- ja etenduskunsti lavastusi, naeravad elu absurdsuse üle, räägivad armastusest või viitavad meie ühiskonna kitsaskohtadele. Nende lavastus “Fish Out of Water” oli 2022. a. teatriauhindade tantsulavastuse preemia nominent. Nad loovad Taliteedele spetsiaalselt selleks puhuks loodud varju- ja visuaalteatri vahendeid kasutava kammerliku lühilavastuse “Valgete väljade vahel”.

Tuleshow artist, tasakaalumeister ja kaskadöör Tauri Vahesaar toob Ahunapalu külavahelisele teele oma võimsa akrobaatilisi ja kaskadööritrikke siduva tule- ja pürotehnika lavastuse

Juhan Uppin pärjati 2023. aastal Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi poolt Aasta loojaks ning 2018. aastal esimeseks Vabariigi pillimeheks. Ta oli 2023. aasta suvel toimunud rahvamuusikapeo idee autor ja üldjuht. Tänu Juhani pühendumisele on peod leidnud endale võrdväärse koha laulu- ja tantsupidude kõrval. Ta on nii Teppo-tüüpi lõõtspilli kui päkarauakandle mänguviisi uurija ja levitaja, kelle päkarauakandle mängustiili teadmine ja armastus on alguse saanud just Ahunapalust.