Taliteed Emajõe-Suursoo Keskuses

Taliteed Emajõe-Suursoo Keskuses: 4.-10. veebruar 2024

Taliteed Emajõe-Suursoos viib erilise looduselamuse otsija külmunud sooteedele tajuma pärand- ja helimaastikke kolmes eri paigas: Varnjas, Ahunapalus ja Emajõe-Suursoo keskuses. Kolme nädala jooksul toimuvad matkad, filmiõhtud, kohtumised ajaloolaste ja kirjanikega, kontserdid ja näituseprogramm.

Nagu kunagi reed üle külmunud soo liigub festival nädala kaupa ühest Emajõe-Suursoo erilisest punktist teise. Taliteed Emajõe-Suursoo keskuses leiab aset festivaliperioodi lõpus: 4.-10.02.2024.

Tänase keskuse juurest, mis ennevanasti oli linnuseks ja hiljem kõrtsiks, algas mitmeid taliteid. Meie programmist leiad nii suusa- kui räätsamatku taliteedele, Peeter Lauritsa hingekriipiva sisuga näituse, vestlusringi Valdo Prausti ja Sven Začekiga, kui dokumentaalfilmide programmi. Festivali kulminatsiooniks on aga soos toimuv Mick Pedaja kontsert ja soodisko, kus publikule annavad sooja DJd Arto (Raadio IDA) ja DJ Kevin Park.

Luunja, Kastre ja Peipsiääre valla koostööprojekt on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast ja Leader tegevusgruppide toel toimuvast Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist. Emajõe-Suursoo keskuse programmi juhib ja korraldab Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskus.

Piletimüük avaneb detsembris. Matkade, filmiprogrammi ja kontserdi kohtade arv on piiratud!

Festival sõltub ilmaoludest ning korraldajal on õigus teha programmis muudatusi.

Talv on käes – tule Taliteede festivalile!

4. VEEBRUAR, PÜHAPÄEV
12.00 Taliteede õuenäituse avamine Emajõe-Suursoo keskuses
Valdo Praust ja Sven Začeki vestlus taliteede eilsest ja tänasest päevast
13.00 suusamatk taliteedele, kõik huvilised teretulnud
Avatud kohvik

9. VEEBRUAR, REEDE
18.00 Valge unistus (A White Dream, Prantsusmaa 2023)
Originaalkeel: English French, subtiitrid: eesti
Loodusfotograafiat ja külma armastav fotograaf Jérémie Villet rändab oma kelgu ja teleobjektiiviga läbi põhjapoolkera valgete maastike, otsides loomi, kes elavad sealses äärmuslikus külmas. Oma Kanada põhjaosas toimuval ekspeditsioonil kavatseb Jérémie uurida metsikut ja ekstreemset Yukoni piirkonda, eesmärgiga pildistada legendaarset mägikitse. Külmakraadid ja raskesti ligipääsetavad mägipiirkonnad, kus see loom liigub, muudavad aga ülesande täitmise keeruliseks.
Originaalpealkiri: Yukon, Un Rêve Blanc

19.00 Peeter Lauritsa näituse “Biotoopia- eluvormide parlament” avamine
Peeter Laurits annab näituse vaatamiseks kaasa ka parima dialoogi saavutamiseks juhise: „Selgeks on saanud, et kui inimesed teiste eluvormide huvidega arvestama ei hakka, võib meie pidu lühikeseks jääda. Tuleb ka teised osalised nõupidamislaua taha kutsuda. Kuidas aga seda teha, kui teised eluvormid tunnetavad, mõtlevad ja väljenduvad hoopis teisiti kui meie? Maa on asustatud tohutu hulga väga erinevat tüüpi teadvustega.“
Laurits tegeleb loomingus inimeseks olemise põhiküsimustega ja sellega kaasnevate paradoksidega, biosfääri problemaatika ja suhetega teiste eluvormidega. Ta teeb koostööd paljude loojatega valdkondade ja põlvkondade üleselt, nii Eestis kui rahvusvahelisel väljal. Erinevate kogemuste ja püüdluste mõtestatud tervikuks ühendamine on Peeter Lauritsa kutsumus. Emajõe-Suursoo Keskuses on väljapandud teoseid aastatest 2003 kuni 2022. Näitus jääb avatuks kuni 21. juuli 2024, näitus on avatud pühapäeviti kell 12-16, muudel aegadel kokkuleppel. Täpsem info keskuse kodulehel.

20.00 Suur soo (Eesti 2022)
Dokumentaalfilm
Vello läks 30 aasta eest elama Emajõe-Suursoo kõige kaugemale soosaarele. Jättis senise tööelu ja linnamelu, et elada kooskõlas emakese loodusega. Emajõe-Suursoos on veel sellist loodust, mis hakkab muust maailmast otsa saama. Üüratu deltasoostik laseb liikidel elada omaette, ilma inimese suurema sekkumiseta, kuigi ka inimene on selles soos varjupaika ja toidulisa otsinud juba aastatuhandeid. Vello elatab end mesindusest ja jahipidamisest, tema elu kulgeb loodus rütmis.
Operaator-režissöör Remek Meel, produtsent Riho Västrik.
21.00 Karujaht Pärnumaal, DJ Arto

Johannes Pääsukese filmitud Eesti esimene mängufilm äpardunud karujahist on poliitiline pila, mille ajendiks on Pärnu linnapea Oskar Brackmanni ja ajakirjaniku Jaan Karu tegelikult asetleidnud konflikt, laiemaks taustaks aga eestlaste ja baltisakslaste valimisvõitlus Pärnu linnavolikogus. Päevasündmustega kursis olnud vaatajad said kohe aru, et filmijandis ei peetud jahti mingile müstilisele Vändra metsade karule, vaid täiesti konkreetsele Jaan Karule, Pärnu Postimehe toimetajale ja agarale eesti-eduerakondlasele.

DJ Arto – Peoseeria ning samanimelise IDA raadiosaate HELIOS kaasautor, kelle stiil on järjepidevalt pakkunud üllatusmomenti nii uutele kui vanadele klubikülastajatele. Inspireerudes laiast muusikaspektrist leiavad tema settides koha varajane techno, kesk-kümnendate naiivne minimal ja futuristlik elektro. Elegante ent ebamaine, järjepidev kuid üllatav—väsimatu andumusega diskor, kelle unikaalne lähenemine on teinud temast tiheda külalise pealinna alternatiivklubides.

Avatud Meeli kohvik, kus saab sooja süüa ja juua osta

10. VEEBRUAR, LAUPÄEV
11.00-16.00 suusamatk taliteedele, kõik huvilised teretulnud
17.00 avatud Emajõe-Suursoo keskus ja kohvikud
19.00 Mick Pedaja kontsert ja soodisko, DJ-d Arto ja Kevin Park
Mick Pedaja muusikaline teekond on viinud ta koolikeldrist punkbändist suurtele lavadele. Nagu enamik Eesti lapsi, laulis Pedaja koolikooris, kuid võttis ka lisaks laulutunde ja on õppinud kitarri. Pedaja on liikunud valjust ja mürarohkest muusikastt aina enam vaikuse poole. Heliloojana on tal välja kujunenud eelistus ambientse, akustilise folk- ja meloodilise elektroonilise muusika segu vastu. Pedaja on loonud muusikat mitmetele filmidele ja seriaalidele, näiteks Martti Helde filmile “Skandinaavia vaikus” (2019). Samuti on ta teinud koostööd režissöör Ergo Kuld projektidega ja filmidega nagu “Talve / Mida süda ütleb”, “Reetur”, “Tulejoonel”, “Valguses & Varjus” ning tema muusikat esitatakse filmis “Soo”. Lisaks on Pedaja on esinenud kontsertidel koos Kristjan Järviga ja erinevate orkestritega (Baltic Sea Philharmonic jt).

DJ Kevin Park ehk Bobek on seikleja Pärnust, kes omamoodi kohmaka kõnnakuga läbi muusikamaailma end tuulutab. Armastab seilata žanrimerel oma eklektilise paadiga. Eelnevate Raadio 2 saadete Parkla, Balti Jaam, Kaabel, Hingetõmme saatejuht aastast 2018-2022. Andnud välja kaks albumit varjunime Bobek alt: “Facts” (2020) ja “About Humanity” (2021). 

DJ Arto – peoseeria ning samanimelise IDA raadiosaate HELIOS kaasautor, kelle stiil on järjepidevalt pakkunud üllatusmomenti nii uutele kui vanadele klubikülastajatele. Inspireerudes laiast muusikaspektrist leiavad tema settides koha varajane techno, kesk-kümnendate naiivne minimal ja futuristlik elektro. Elegante ent ebamaine, järjepidev kuid üllatav—väsimatu andumusega diskor, kelle unikaalne lähenemine on teinud temast tiheda külalise pealinna alternatiivklubides.