Suvi 2023 – rohelusse uppuv Põlvamaa

Kui armastad loodust ja matkamist ning otsid seiklusi, siis Põlvamaa on sinu jaoks just õige koht. Loodusnautleja leiab siit palju puutumata loodust: massiivseid metsi, säravaid järvi ja kauneid vaateid, mis pakuvad mitmeid võimalusi aktiivseks puhkuseks. Põlvamaa toodete ja teenuste eripäraks on puhas kvaliteet ja ressursside jätkusuutlik kasutamine.

Meenikunno. Foto: Sven Zacek

Loodusnautlejatele

Põlvamaa lõunaosas asuv Meenikunno on loodusesõprade ja matkajate seas hinnatud puhkeala. Meenikunno mitmekesine rabamaastik on paljude kaitsealuste taimede, loomade ja lindude elupaik ning kuulub tähtsate linnualade ja Euroopa tähtsusega Natura 2000 võrgustikku.

Ümber Meenikunno laiuvad liivased ja päikeselised palumännikud, kus soodsatel aastatel võib leida rikkalikult seeni, mustikaid, pohli ja metsmaasikaid. Liipsaare vaatetornist avaneb vaade lagerabale ja soosaartele ning tasub kindlasti ette võtta retk läbi raba mööda matkarada, mis algab Liipsaare valgusküllastest männikutest, läbib laudteena puis- ja lageraba, möödub soosaartest ja laugasjärvedest ning viib Kamarusemäeni – miljoni männi vaate ja maailma kauneimate päikeseloojangute paika.- Matkaonnid ja piknikukohad asuvad mõlemal pool raba ning piirkond on rikas harulduste poolest!

Ilumetsa kandis juhivad kelmikad puust kuradikesed tähelepanu meteoriidikraatritele. Suurim neist, Põrguhaud, on 80 meetrit lai ja tosinkond meetrit sügav ning legendi järgi käivad kuradid just seal kulda pesemas. Ootsipalu orus kõrgub maailma kõrgeim harilik mänd (Pinus sylvesteris) – 46,6 meetrit.

Taevaskoda. Foto: Sven Zacek

Spordisõpradele

Loodusele lähemale toob sind kindlasti maaliline Taevaskoja, kus Taevaskoja turismi- ja puhkekeskuses saab ronida suisa üheksa meetri kõrgusel kõrgseiklusrajal, matkata kanuudega või tõukeratastega. Ürgset ja metsikut Ahja jõge ümbritseb looduskaunis maastik, mille uhked liivakivipaljandid, sh Suur ja Väike Taevaskoda, on juba ammusest ajast inimeste huviobjektiks olnud ning Ahja jõgi kanuu- ja süstamatkajate paradiisiks. Suviti saab romantilise jõelaevaga sõita Saesaarel.

Kaunid loodusmaastikud ja romantilised talukohad

Lisaks jalgsi või rattaga matkamisele pakub erilist elamust kindlasti Postitee, mis on tuntud kui üks Eesti kõige põnevamaid teelõike. Teelõiku kutsutakse ka „Pillerkaaritavaks Postiteeks“.

See algab Tartu-Põlva maanteel Liiva ristmikul ning kulgeb läbi mitmete huvitavate kohtade, nagu Ihamaru, Karilatsi, Tilleoru ja Puskaru. Tee, mille äärde jäävad kaunid loodusmaastikud ja romantilised talukohad, on künklik ja kitsas, pakkudes matkajatele tõeliselt närvekõditavaid hetki. Tee möödub kunagistest kõrtsikohtadest ja sildadest, kus tasub kindlasti peatuda. Puhkajad saavad aega maha võtta matkaradadel või soojaveelises Palojärves.

Postitee sobib ideaalselt nii väikestele seltskondadele kui ka suurematele kokkutulekutele ning piirkonnas asuv Põlva Talurahvamuuseum on külastamist väärt. Muuseumis on võimalik näha vanu kooli- ja külahooneid, põllutöömasinaid ning tarbeesemeid ning seal toimuvad sageli ka huvitavad üritused ja teemapäevad. Lisaks on augustis siin aset leidev Ökofestival üks Põlvamaa suursündmusi.

Süvahavva Loodustalu lõngad. Foto: Peep Tobreluts

Avasta loodustalusid

Põlvamaa Postitee vahetus läheduses asub Kalda loodustalu, mis üllatab külastajaid lihtsuse ning rahuliku õhkkonnaga. Ökoturismi talu pakub rahulikku õhkkonda ning perenaine valmistab maitsvaid hoidiseid ja küpsetisi kohalikust toorainest, võttes inspiratsiooni oma lapsepõlve toitudest. Oluline on pärandipõhisus ning menüüdes domineerivad vanad talutoidud ning lihtsus. Talu aed, kust korjatakse hooajalisi aiasaadusi, annab suure panuse nende toitude valmimisse. Kõik see teeb Kalda loodustalust tõelise pärli Põlvamaa looduses.

Sarnast kogemust pakub ka Süvahavva loodustalu. Elustiilitalus tegeletakse tee- ja maitsetaimede kasvatamisega ning kootakse koeravillast kudumeid. Külastajad saavad ööbida külalistemajas või telkida talu territooriumil ning osa võtta erinevatest loodusretkedest ja õpitubadest. Loodustalust leiab samuti maitseelamusi pakkuva kohviku, kus kasutatakse talu enda aias kasvatatud köögivilju ja marju. Süvahavva loodustalu on tuntud oma keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku tegevuse poolest ning on saanud ka vastavaid tunnustusi. Talu eesmärk on pakkuda oma külalistele unikaalset ja autentset elamust ning tutvustada loodushoidlikku eluviisi.

Mooste mõis. Foto: Sven Zacek

Kui otsid rahu ja vaikust, kaunist loodust ning võimalust linnakärast eemale pääseda, siis ootab sind roheline Põlvamaa oma metsaradade, järvede ja vaatamisväärsustega.

Tutvu Põlva maakonnaga lähemalt leheküljel https://turism.polvamaa.ee/