Vasara 2023 – Daudzveidīgais Jegevas apriņķis

Leģendas, vecticībnieki, krāšņas muižas un elpu aizraujoša, skaista daba – tie ir tikai daži atslēgas vārdi, kas raksturo to, kas piedzīvojumu meklētājus sagaida Jegevas apriņķī, jo šeit ir daudz atklājamā. Jegevas apriņķi veido dažādi reģioni, ikviens ir bagāts ar savu kultūrvēsturi, vēsturi un tradīcijām.

Dabas pētniekiem un piedzīvojumu meklētājiem


Voremā [Vooremaa], kā vēsta tās nosaukums (“voor” igauniski apzīmē drumlinus jeb īpašus paugurus), ir pazīstama ar saviem drumliniem. Tas ir viens no unikālākajiem ainavu veidiem Eiropā, ko raksturo ledus laikmetā veidojušās grēdas un starp tām esošie iegarenas formas ezeri. Drumlini tautā tiek dēvēti par Kaleva dēla vagām, savukārt Jegevas apriņķis par Kaleva dēla varoņdarbu zemi.

Voremā sniedz dažādas iespējas – gan baudīt dabu, gan vienkārši doties patīkamos izbraucienos un pastaigās. Lielisku vienas dienas izbraucienu uz purviem var veikt, piemēram, Endlas Dabas rezervātā, kur var izvēlēties kādu no trīs dažāda garuma pārgājienu takām un organizēt pikniku starp purva grīšļiem, iepazīt purva augus un putnus vai makšķerēt zivis Endlas ezerā.

Savukārt visi mitoloģijas un dabas interesenti ir gaidīti Kassinurmes pilskalnā un svētbirzī. Šī ir seno igauņu garu vieta, kur atrodas mūsdienās atjaunota cietokšņa fragments. Svētbirzī notiek kultūras pasākumi, kā arī ir izveidotas vairākas pārgājienu takas.

Ar eposu par Kalevdēlu un vēsturiskiem notikumiem tuvāk iepazīstina Kalevdēla māja [Kalevipoja Koda], kas atrodas Kēpā [Kääpa]. Turpat, Kēpas upē, Kalevdēls pazaudēja savu zobenu. Ja jums ir asa redze, varēsiet to saskatīt upē vēl šobaltdien. Līdztekus eposa iepazīšanai varēsiet izklaidēties Kalevdēla piedzīvojumu parkā [Kalevipoja Seikluspark] un Rotaļu pagalmā [Mänguhoov] un mācīties iepazīt dabu Vahur Sepp vadībā.

Endlas purvs [Endla raba]. Fotogrāfija: Rivo Veber
Palamuses muzejā. Fotogrāfija: Rivo Veber

Muzeji brīvā dabā un virtuālajā realitātē

Ceļotājiem ar ģimenēm iesakām apmeklēt Palamusi, Kaiaveri, Kuremā [Kuremaa] pludmali un Arukilas [Aruküla] kalnu. Šeit atrodas atpūtas zonas ar labiem rotaļu laukumiem un grila zonām, kur bērni var izklaidēties, savukārt ģimenes un draugu grupas var organizēt pikniku.

No Voremā [Vooremaa] ir nākuši vairāki rakstnieki un kultūras darbinieki, un šeit atrodas arī viņu mājas-muzeji. Betti Alver un Alo Mattiisen veltītās mājas-muzeji atrodas tieši šeit.

Piemēram, visiem zināmā literārā darba “Pavasaris” autora Oskara Lutsa [Oskar Luts] muzejs atrodas Palamusē. Palamuses muzejā, Totsa skolas ēkā vari iejusties īsta 19. gadsimta skolnieka ādā, ieskatīties ķestera virtuvē, iemest aci viņu guļamtelpā un, protams, aplūkot filmas “Pavasaris” uzņemšanas kadrus. Turklāt vari piedalīties jaunajā papildinātās realitātes programmā “Totsa piedzīvojumu pilnais mājupceļš”, kurā apvienota virtuālā realitāte ar Paunveres faktisko realitāti. Tas viss notiek ārā!

Greznas muižas, gadatirgi un festivāli

Iecienīts vasaras tūristu galamērķis ir Kuremā [Kuremaa], kur atrodas greznā Kuremā muiža [Kuremaa mõis], sakoptas vējdzirnavas un brīnišķīga smilšu pludmale. Jūlijā Kuremā notiek tradicionālais motobraucēju salidojums “Jõgevatreff”, bet augustā Ķiploku festivāls [Küüslaugufestival], kas pulcē ļaudis no visas Igaunijas un pat tālākām valstīm.

Un, protams, kurš gan nezina Paunveres Brīvdabas izstādi [Paunvere Väljanäitus] un gadatirgu. Tur pulcējas simtiem pārdevēju un tūkstošiem viesu, lai rīkotu īstenu gadatirgus dienu ar visu tam piederīgo. Savukārt Tormas puse ir zināma un pazīstama, pateicoties rakstniekam Jakobsonam [C.R. Jakobson], kurš lauku dzīvē piedalījies gan ar spalvu, gan ar arklu. Šeit atradīsiet arī grezno Tormas muižas kompleksu, kur vasarās notiek gadatirgi, teātra izrādes un vasaras pasākumi, bet ziemā viss komplekss pārtop par Igaunijas lielāko Ziemas ciemu [Talveküla].

Vecticībnieki un vietējā ēdiena kultūra

Peipusa [Peipsi] novads ir slavens, pateicoties viesmīlīgajiem vecticībniekiem. Vecticībnieki šeit apmetās 18. gadsimta pirmajā ceturksnī un Kasepē [Kasepää] ciemā izveidoja savu 7 km garo ielas ciemu. Ielas ciemā mājas atrodas viena otrai cieši blakus, dārzos var atrast augstas sīpolu vagas un gurķu un tomātu siltumnīcas, kuru produkciju iedzīvotāji tirgo turpat, ielas malā. Vasarā, braucot cauri ciemam, degunu kņudina patīkams kūpinātu zivju aromāts, tās var nopirkt siltas, tieši no kūpinātavas. Šeit valda īsta maza ciema idille. Un, lai labāk izprastu visu šo ielas ciema dzīvi, noteikti apmeklējiet Peipusa ezera dzīves istabu [Peipsi järve elu tuba] un Peipusa reģiona [Peipsimaa] muzeju.

Kasepē [Kasepää] estrādē Peipusa krastā katru vasaru tiek organizēti krāšņi notikumi: Kalevdēla Zivju un Ūdens festivāls [Kalevipoja Kala- ja Veefestival], Repšu festivāls [Rääbisefestival], Peipusa ēdiena iela [Peipsi Toidu tänav] un Peipusa Romantika [Peipsi Romantika].

Protams, Peipusa ezera krastā ir brīnišķīga smilšu pludmale, kurā pavadīt karstu vasaras dienu. Mustvē [Mustvee] ir pazīstama arī ar saviem skaistajiem māju dārziem, noteikti vērts apmeklēt Laidi Dārzu [Laidi Aed]. Saimniecei pūrā vienmēr ir skaista dārza veidošanas knifi, ar kuriem padalīties.

Savukārt visi tie, kas interesējas par kokapstrādi, ir gaidīti Avinurmes Koka klētī [Avinurme Puiduait], kur plašā klāstā iegādājami dažādi skaidu un koka izstrādājumi, pirts piederumi un daudzas citas interesantas lietas. Koka klētī var piedalīties, piemēram, groziņu pīšanas darbnīcā, uzcept maizes sivēnu vai izkrāsot sev jaukas galošas.


Plašāk ar Jegevas apriņķi var iepazīties mājaslapā www.visitjogeva.com