Vasara 2023 – apburošais Veru novads

Veru novads apbur ar brīnišķīgu dabu, izsmalcinātām garšām un bagātīgu kultūras mantojumu. Daudzas tūrisma sētas, peldēšanās iespējas, laivu braucieni, jāšana, tirgi, saunas, slēpošanas trases, veru valoda – tie ir tikai daži atslēgas vārdi, kas raksturo Veru novadu. Atklājumu prieku gan lieliem, gan maziem sniedz ģimenes parki, muzeji un dzīvnieku parki.

Luhaso [Luhasoo] purvs. Fotogrāfija: Sven Začek

Igaunijas dabas augstāko punktu vieta

Veru novada kalnainā ainava pārsteidz ar savu daudzveidīgo un neskarti seno dabu.

Šeit atrodas Igaunijas kalnainākās vietas – Hānjas augstiene, kur paceļas Lielais Munameģis [Suur Munamägi], kas ir Igaunijas augstākā virsotne. No kalnā esošā skatu laukuma paveras aizgrābjošs skats uz Dienvidigaunijas daudzveidīgo dabu. Bet ar to dabas apskates vietu rekordi nebeidzas.

Veru novadā atrodas Igaunijas dziļākais ezers, Reuges Lielezers [Rõuge Suurjärv] (38 m). Šeit līkumo Igaunijas garākā upe Vehandu [Võhandu] un upe ar lielāko augstumu atšķirību Piusa. Piusas upes krastos ir gleznaini smilšakmens atsegumi, no kuriem Hermas Kalna mūris [Härma Mäemine müür] ir augstākais Igaunijā.

Veru novada Urvastē aug Igaunijas resnākais ozols, Tamme-Lauri ozols. Arī Igaunijas tālākais dienvidu punkts atrodas Veru novadā, Naha ciemā.

Kubijas veselības taka. Fotogrāfija Tiina Männe

Kustēties aicinoša ainava

Dabas un sporta draugus iepriecinās meža, pārgājienu un sporta takas. Ceļojot dabā, ir lielāka iespēja satikt pusdienlaikā pastaigāt izgājušu kuplasti nekā citu cilvēku.

Daļēji ar dēļiem izklātā īpašā pārgājienu taka ved caur Luhaso [Luhasoo] purvu. Īpaši skaists skats tur paveras agros rītos. Austošā saule apzeltī Mustjervu [Mustjärv] un viegli, viegli ceļas migla. Ilgi neaizmirstams skats. Šejienes rīti un vakari noteikti ir iemūžināšanas fotogrāfijās vērti. Pie Luhaso purva ir arī meža būdas, kurās pavadīt nakti.

Daiļslidotājus un slēpotājus arī vasarā iepriecinās Hānjas Atpūtas un sporta centrs [Haanja Puhke- ja Spordikeskus] un Kubijas veselības takas.

Unikāla kultūras ainava

Papildus visiem dabas skaistumiem un sportiskumam Veru novadu raksturo kultūras bagātība, satiekoties divām savdabīgām kultūras telpām – võro un seto kultūrai. Šejienes cilvēkus raksturo skaidra kultūras identitāte un savu sakņu apzināšanās. Verieši (igauniski võruke), ar lepnumu nes tālāk savu senču paradumus un runā võro vai seto valodā. Verietis ciena senas gudrības – viņš prot darīt darbus, kurus veica viņa senči, vai tā būtu gaļas kūpināšana, pļaušana ar izkapti vai baļķu mājas būvēšana. Savdabīga ir arī veriešu valoda, kuras atšķirība no igauņu kopvalodas ir uz saprašanas robežas.

Vislabāko pārskatu par reģiona kultūrām var iegūt, apmeklējot Setomā muzejus un Senā Veru novada kultūras namu [Vana-Võromaa kultuurikoda].

Setomā muzeji pārvalda sešas ēkas visā Setu novadā. Vasaras sezona Setomā muzejos noteikti ir aktīvāka, ir atvērtas dažādas sezonālās izstādes, tiek organizētas tematiskās dienas un iloõdag jeb lēlo koru koncerti, bet muzejus ir vērts apmeklēt arī citā laikā. Pavasarī, rudenī un ziemā notiek dažādi pasākumi, kas palīdz dziļāk iepazīt setu kultūru.

Senā Veru novada kultūras nams [Vana-Võromaa kultuurikoda] sniedz labu pārskatu par vietas dzīvi no apdzīvošanas sākuma laikiem līdz 20. gadsimta vidum. Var apskatīt arheoloģiskus atradumus, etnogrāfiskus priekšmetus, Veru pilsētas būvniecības dokumentus, dažādu laiku kultūras un izglītības dzīves priekšmetus un fotogrāfijas u. c.

Garšas piedzīvojumu māja [Maitseelamuste kodu]. Fotogrāfija: Sven Začek

Veru garšas

Veru novadā papildus spēcīgai kultūras telpai ir arī ietekmīga vietējā virtuve.

Ceļojot Setomā, ir jānogaršo tieši setu virtuves ēdieni. Vasarā uz galda varētu būt suulliim: vasarīga aukstā zupa no dārzeņiem, vira no skābā krējuma, ūdens un gurķu marinādes maisījuma. Ļoti garšīga ir tindiruug: sātīga zupa, kurā ir arī gan kaltēta tinteszivs, gan kūpināta gaļa.

Varētu izmēģināt sēņu ēdienus, piemēram, tatiruug, no kaltētām sēnēm pagatavotu zupu. Un noteikti no Setomā nedrīkstētu aizbraukt, nepagaršojot sõir, biezpiena sieru, kas šobrīd ir kļuvis par setu virtuves vizītkarti.

Senā Veru novada pārtikas ražotājus apvieno zīmols Uma Mekk. Piedāvājumā ir siers, gaļas un piena produkti, medus, arī ogu nektāri un vīni. Pāris reizes gadā norisinās Uma Mekk kafejnīcu un restorānu nedēļa.

Kubijas viesnīca-dabas spa. Fotogrāfija: visitestonia

Apvieno nakšņošanu un atpūtu

Ja kāds papildus dienas aktivitātēm vēlas Veru novadā arī nakšņot, Veru apriņķī ir divas spa viesnīcas: Kubijas viesnīca-dabas spa [Kubija hotell-loodusspaa] un Verskas Kūrorta dziedniecības centrs [Värska Kuurortravikeskus]. Abas visu gadu piedāvā ūdens priekus, tādēļ var doties peldēt arī vēsākā vasarā. Minigolfa interesenti vasarā var Kubijas viesnīcā-dabas spa bumbu ripināt bedrītē pat 18 bedrīšu minigolfa trasē.

Verskas Kūrorta dziedniecības centrā [Värska Kuurortravikeskus] esošā Verskas sanatorija ir Igaunijā unikāla ar savu dziedniecības arsenālu, jo uzmundrinājumu sniedz ar vietējiem dabas līdzekļiem – saldūdens ārstējošajām dūņām un Verskas minerālūdeni.

Vasaras sezonā no Verskas ostas izbrauc Seto Line kuģis, kas ved gan izbraucienā pa Versku, gan arī saulrietā blāzmojošo Lemmijerva [Lämmijärv] ezeru. Atbrauc, apskati sauszemi no pavisam cita leņķa un nobaudi izbrauciena ar kuģi laikā piedāvāto vīnu no Nautimus. Papildus var nomāt SUP dēļus un laivas.

Veru apriņķis pārsteidz ar savu daudzveidību un Veru novada cilvēku viesmīlība un patiesums gaida atklāšanu!

Iepazīsti Veru apriņķi tuvāk lapā www.visitvoru.ee vai Facebook: Visitvoru