Vastseliina piiskopilinnus

Võite kohata Musta Ratsanikku, kuulda neitsite ettekuulutusi ja mekkida kõiki tõbesid ravivat imemett

Ühel septembriööl 1353. aastal kostis tühjast linnusekabelist imeilus muusika, küünlad süttisid ebamaises valguses ning linnuserahvas nägi valget risti kabelis hõljumas.

Veel neli kuud hiljem kestis samasugune olukord ning kõik kabeli külastajad võisid olla ime tunnistajaks. Paavsti käsul sai Vastseliinast püha paik ja imekabelisse jõudnud arvukad palverändurid lunastasid oma patte. Pimedad muutusid nägijateks ja kurdid kuuljaiks ning Neuhauseni linnuse kuulsus kasvas väljapoole Liivimaa piire.

Vanade legendide kohaselt võib rändur oma teel kohata Musta Ratsanikku, kes on tulnud kuuvalgetel öödel oma valdusi üle vaatama ning kuulda tornikeldrisse maetud neitsite ettekuulutusi. Öötundidel võib teie tee ristuda kauni kooljaneitsi omaga. Vahest õnnestub teil mekkida linnusetorni mesilaste kõiki tõbesid ravivat imemett.

Praegu võite minna ajas tagasi, külastades arvukaid väljapanekuid endises Piiri kõrtsis, nüüdses Neuhauseni peamajas, ronida konserveeritud linnusetorni, süüdata küünla imekohas või nautida öökontserte lõkketulede valgel linnusemüüride vahel.

Mööda Piusa jõe ürgorgu kulgevad matkateed puutumatu looduse keskel, kus harvalt asetsevad külad elavad endiste aegade rütmis. Avatud hingega rändajatele pakuvad siinsed paigad endiselt üllatusi ja imesid.