Valga linn

Üks linn, kaks riiki

Kollane aken on ajaloolise Liivimaa südames. Eesti-Läti piiril asuva Valga linna mõjuala ulatub kahe riigi kakskeelsesse kultuuriruumi, kus Konnaoja poolitab kaksiklinna Valga-Valka ning avab värava Lõuna-Eestisse. Liivimaa kubermangu kuulusid nii Lõuna-Eesti kui Põhja-Läti alad ning Valga linna koos oma kaksiklinna Valkaga saab lugeda Liivimaa keskuseks.

Legend linna jagunemise kohta kahe riigi vahel räägib, et vanal Liivimaal arenes Valga ühtse linnana. Kui tekkisid Eesti ja Läti vabariik, ei suudetud ära jagada, kummale peaks linn kuuluma. Piiritüli lahendas 1920. aastal inglise kolonel Tallents, keda olevat kostitatud ühel nädalal eestlaste ja teisel lätlaste juures. Tallents olla käega (mõõgaga) löönud ja linna kaardil pooleks jaganud – eestlased ühele ja lätlased teisele poole.

Tänapäeval on Valga-Valka nagu üks linn, mis ei mahu ühe riigi piiridesse. Sellest ka tunnuslause “Valga-Valka, 1 linn, 2 riiki”.

Pole vist külalist, kes ei oleks lasknud end nende piiripostide taustal pildistada. Proovi seista nii, et oled ühe jalaga Eestis ja teisega Lätis ning hoiad ühes käes jäätist ja teises saldejums’i!