Obinitsa küla

Obinitsa teeristilt, kus asub ka kollane aken, viivad teed nii Petserisse, Võrru, Vastseliina, Piusasse kui ka Riiga. Obinitsa on vana seto küla, kus üle tuhande aasta paigal elatud. Muutuv aeg on jätnud oma jäljed, märgid ja ehitised sellesse külla ning ümbruskonda. Kollane aken on siin justkui uks seto pärimuskultuuri ning eri ajastutesse ja kultuuridesse, mis toob esile külaelu järjepidevuse.

Külast leiab nii ligikaudu 1500 aastat vanad kääpad, tsaariaegse ja 1952. aastal valminud kirikuhoone, samuti 21. sajandil taastatud tsässona, ent ka nõukogudeaegsed korterelamud ning sovhoosikeskuse tootmishooned. 1963. a valminud koolihoones asub nüüd Obinitsa külakeskus ning kunagises lasteaias puhke- ja majutusasutus Obinitsa puhkekeskus. Paisjärve kaldanõlvale on aga püstitatud Seto lauluemadele pühendatud monument.

Mitmed värvika ajalooga eestiaegsed eluhooned on praegu aktiivses kasutuses kogukonna keskustena: Seto ateljee-galerii, Obinitsa seto seltsimaja ning Obinitsa seto muuseumitarõ annavad neile uue elu.

Ajad on inimesi enam purenud kui hellitanud, kuid kodukoha loodus, UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kuuluv seto leelo, rikkalik tekstiili- ja ehtekunst, samuti seto rahvuslik toit on hinnas ja austatud ka tänapäeval.