Kalevipoja koda Kääpal

Kalevipoja Koda asub Kultuuriteel ja meie külje alt algab Sibulatee. Kääpal asuvad eeposest ’Kalevipoeg’ inspireeritud Kalevipoja muuseum, seikluspark ja mänguhoov. Eesti rahvaluules on Kalevipoeg müütiline loodushiid ja vägilane, kelle tegevusega on seletatud mitmesuguste küngaste, järvede, soode, allikate, rändrahnude jne tekkimist. Kalevipoja lood on omased just Jõgevamaa voorterohkele maastikule ja Kääpa ümbruses leidub palju temaga seotud kohti. Näiteks on siinkandi muistsed linnamäed tuntud kui Kalevipoja sängid. Just neid paiku pidas rahvuseepose “Kalevipoeg” autor Fr. R. Kreutzwald silmas, kui ta kirjeldas
magamisasemeid, kus kangelane puhkas pärast lauatoomise retke läbi Peipsi järve ja võitlust vastastega.

Rahvapärimuse kohaselt on Kääpa jões Kalevipoja hiigelmõõk. Kord tahtnud üks mõisnik mõõka kätte saada ja rakendanud 6, 8 või 12 paari härgi seda välja vedama. Ettevõtmine jäi üleloomuliku sekkumise ajel siiski pooleli ja nii võib hea ilmaga jões kuldset mõõka tänapäevalgi hiilgamas näha. Selle kohta, kuidas mõõk jõkke sattus, on ringlemas mitu seletust. Rahvajuttude järgi kummardanud võitlusest väsinud Kalevipoeg siin jõevett jooma ning vaenlased surmanud ta puhkehetkel – kangelase mõõk kukkunud jõkke ja tema kehast tekkisid lähedusse kalmukünkad (kääpad). Kreutzwaldi eeposes kukutas mõõga jõkke Peipsi soolasorts, kes oli selle magavalt Kalevipojalt varastanud. Mõõgale oli peale pandud needus, mis sai saatuslikuks Kalevipojale endale, kui ta Kääpa jõest läbi läks ja seeläbi siin jalad kaotas.

Kalevipoja muuseum tutvustab Fr. R. Kreutzwaldi eepost kui eesti rahvuskultuuri olulist tüviteksti. Nii nagu on rahvuseepos mitmekihiline, on seda ka muuseumi ekspositsioon, milles on loovalt ühendatud eesti rahvaluule ja eepose kokkupanija isikupärane autorilooming. Kalevipoja seikluspargis saab ennast proovile panna kõrgrajal “Lennuk” ning madalrajal “Kalevipoja jälgedes”, mis on inspireeritud rahvuseepose lugudest – saab minna rännakule maailma otsa ja sealt jälle tagasi tulla, tehes samas meeskonnatööd ja õppides ennast usaldama. Kalevipoja mänguhoovis saab igaüks end võrrelda hiidvägilasega ja eepose kohta mänguliselt teadmisi omandada.