
Loodus
Marsruut 8
Number kaheksa kujust ning lõpmatuse ideest inspireeritud Marsruut 8 viib sind ringreisile läbi Lõuna-Eesti kõige erakordsemate paikade. Kuid see pole lihtsalt kilomeetrite küsimus – see on “kõige-kõigema” teekond: Baltikumi kõrgeim tipp, Eesti sügavaim järv, vanim ja jämedaim puu, pikim küla, metsikuimad rajad ja maaliliseim vaikus.
Nelja päeva jooksul rändad läbi iidsete rabade, ürgsete metsade, lainetavate kuplite ja järvede, mis on nii selged, et meenutavad peegleid. Iga peatus sellel rajal paljastab midagi ääretult äärmuslikku, ent samas juurdununa oma rahus ja lihtsuses.
Unusta tavaline loodusmatk!
Teekonna ülevaade

Kust leiab Lõuna-Eesti looduskaunid paigad?

Jõgevamaa
Struve meridiaanikaare üks triangulatsioonipunktidest paikneb Kaareperes Aruküla mäel. Punkt on tähistatud infotahvliga ning vahetusläheduses on Kaarepere discgolfi rada, grilli- ja piknikukoht ning mõnus külakiik. Struve kaar kanti 2005. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja.
Vaata lähemaltKassinurme linnus on rajatud umbes 1,5 tuhat aastat tagasi. Nii muinaslinnust ennast, läheduses paiknevat sölli, suurt kivi kui piirkonna looduslikke pinnavorme seostatakse Kalevipoja lugudega. Linnusest ida pool on Hiis, kus austada meie loodust ja maad.
Vaata lähemaltAlgajatele sobival Männikjärve matkarajal avanevad kaunid vaated Männikjärvele ja ümbritsevale rabale. Rada kulgeb ümber Männikjärve, rabas ja salumetsas.
Vaata lähemaltEndla mitmekesine looduskaitseala on moodustatud soode ja karstiallikate ning märgala liigirikkuse säilitamiseks. Kolmel erineva pikkusega matkarajal saab tutvuda metsakoosluste, puisniidu, järvede, jõgede ja soodega, vaadelda linde ja õppida tundma elustikku.
Vaata lähemalt
Põlvamaa
Suurt-Taevaskoda peetakse Eesti üheks populaarsemaks looduslikuks vaatamisväärsuseks ning kaugel ei asu ka Väikse-Taevaskoja liivapaljand. Taevaskojas on pea 40 km matkaradu ning siin on filmitud legendaarseid stseene filmile “Viimne reliikvia”.
Vaata lähemaltMeenikunno raba on kahtlemata üks kõige tuntumaid ja kaunemaid paiku Lõuna-Eestis. Mõnus laudtee, Päikeseloojangu metsamaja ja vaatetorn meelitavad siia nii matkajaid, linnuvaatlejaid, marja- ja taimehuvilisi. Vaadata ja nautida on palju!
Vaata lähemaltValgesoo raba sobib hästi soode arengu ja taimestikuga tutvumiseks ning männikultuuride vaatluseks. Õpperajal on vaadeldavad rabataimestik, “Parunimännik” ning laanekuklaste rikas metsaserv. Valgesoo raba on tähistatud National Geographicu kollase aknaga – avastamist väärt paik loodushuvilistele.
Vaata lähemaltMehikoorma sadama ja tuletorni vahelisele alale on rajatud ringjas, erinevatel kõrgustel asuv kolme erineva lahendusega tee Peipsi järve võlude nautimiseks ja sealse loodusliku keskkonnaga tutvumiseks.
Vaata lähemalt
Tartumaa
Baltimaade vanimas botaanikaaias kasvab kokku rohkem kui 10 000 liiki ja sorti maailma taimeriigist. Lisaks looduslikele taimedele, sh haruldased kaitsealused taimed, näeb seal ka uusi dekoratiivtaimi. Kasvuhoonetes saab avastada vihmametsade- ja kõrbetaimi.
Vaata lähemaltLodi Jõmmu on arhailine puust kaubapurjekas, millesarnased seilasid Peipsil ja Emajõel alates hansaajast kuni 20. sajandi keskpaigani. Nüüd viib Jõmmu Emajõele, Peipsile ja Võrtsjärvele sõitma kõiki huvilisi.
Vaata lähemaltMitmekülgne soos, metsas ja kruusateel looklev Selli-Sillaotsa õpperaja matkarada kulgeb läbi palumänniku Laeva soo serva, kuhu on ehitatud 12 m kõrgune võrratu vaatega Suuretüki vaatetorn. Rada jätkub laudteel ja pinnasrada mööda läbi erinevas arenguastmes soo, mis on tuntud ka heade jõhvikakohtade poolest.
Vaata lähemaltJärvselja looduse õpperajal saab tutvuda õppe- ja katsemetskonna keskuse lähema ümbruse metsadega. Rada läbib eriilmelisi puistusid, kus näeme mitmeid metsakasvukohatüüpe, seal kasvavaid puid – põõsaid ja metsa alustaimestikku. Marsruudi pikkuseks saab valida orienteeruvalt 3,5 – 5 km kilomeetrit
Vaata lähemalt
Valgamaa
Harimägi on üks Otepää kõrgustiku suuremaid lavamägesid (211,3 m üle merepinna). 28 meetri kõrgune vaatetorn avab kaugvaateid Otepää mägedeni ja üle Väikese Emajõe oru Karula kõrgustikule.
Vaata lähemaltTellingumäe vaatetornist avaneb imekaunis vaade käärulise Mustjõe luhtadele. Läheduses ühineb Mustjõgi Koiva jõega (Gauja), mis on 22 kilomeetri ulatuses Eesti-Läti piirijõeks. Vaatetorn on lisaks loodusele ideaalne paik ka lindude vaatlemiseks – siin kandis on kohatud mitmeid haruldasi linnuliike.
Vaata lähemaltTõuse kõrgustesse! Tehvandi suusahüppemäe vaateplatvorm on ainulaadne turismi- ja spordiobjekt Põhjamaades – siin saad tõusta 34 meetri kõrgusele ja näha suusahüppajaid treeninguil või võistlemas. Torni tõusmiseks saad kasutada treppi või lifti.
Vaata lähemalt
Võrumaa
10 km pikkuses ja 52 m sügavuses Rõuge ürgorus on seitse järve ning Rõuge ürgorus on kaheksa külgorgu. Kuulsaim neist on muistset linnamäge põhjast piirav Ööbikuorg. Kevadeti, toomingate õitsemise ajal rõkkab org ööbikute laulust – sellest ka oru nimi. Ööbikoru serval seisab uhke Pesapuu vaatetorn, kust avaneb vaade tervele orule!
Vaata lähemaltEesti rahvusparkidest kõige väiksema ja künklikuma Karula rahvuspargi loodus on imeliselt mitmepalgeline. Põhja-Karulas domineerivad pärandkultuurmaastikud, mis on tekkinud aastatuhandeid kestnud inimtegevuse mõjul. Hajali paiknevad talud vahelduvad põllusiilude, heinamaade, metsatukkade ja järvedega. Lõuna-Karulas seevastu laiuvad metsamassiivid koos nende vahele mahtunud väikeste rabade ja soodega, lisaks on Karulas hulgaliselt järvi. Tõeliselt avastamist ja imetlemist väärt!
Vaata lähemaltTasase maastikuga kulgev matk Luhasoos pakub vaheldust Võrumaa muidu künklikule loodusele. Raba rahu ja vaikus aitavad närvidel linnakärast ja päevaaskeldustest puhata. Raja keskpunktis oleval rabasaarel on ööbimiseks ka väike metsaonn.
Vaata lähemalt