Suvi 2023 – sündmusterohke Tartumaa

Milline on Tartu suve vaib? See on soojad õhtud Emajõe Rivieral, rattasõit kuldsel tunnil elurikkust täis parkides ja seiklused Peipsiveerel ning miks mitte ka mööda Saadjärve? Tartu ja Tartumaa ootavad sind suveks külla, et saaksid välja puhata tõeliselt tartulikult!

Lodi Jõmmu Peipsi järvel. Foto: Näljane Nelik

Seiklused järvedel ja jõel

Arbi järve kaldale rajatud rannapromenaad on traditsioonilisest männilinnast Elvast teinud tõelise suvituslinna!
Kel on huvi ujumise kõrvale ka seigelda, saab Jääaja Keskuses Saadjärvel ette võtta parveretke põnevate lugude saatel ja avastada maalilisi loodusvaateid.
Järvede kõrval on vähemalt sama kutsuv ka Emajõgi, kus pakutakse suviseid sõite kanuudel, lodjal Jõmmu ja teistel jõelaevadel.

Tralli ja ralli!

Nooremaid puhkajaid kutsub päevaks lustima Vudila mängumaa, kus veerõõmud ei lakka. Adrenaliinihuvilistel tasub lisaks uurida ka Elva või Lättemaa Seiklusparke. Põhjamaade suurim motokeskus Langel paneb oma kardi- ja krossiradadega silma särama igal mootorispordihuvilisel, kes armastab suuri kiirusi ja meeldejäävat sõitu!

Tartus puhkame autovabalt

Autovabaduse puiestee pakub juuni lõpust augusti alguseni põnevat ruumiprogrammi ja kultuurielamusi Tartu südalinna tuiksoonel! Juba neljandat korda seob autovaba puiestee Tartu südalinna pargist Emajõeni tervikuks, tuues külalisteni kontserdid, liikumispäevad ja pereprogrammi koos tänavamööbliga, mis loob ruumi isetekkeliseks rõõmuks ja headeks mõteteks.

Uudista elu Sibulateel

Peipsi äärde tasub minna igal aastaajal, ent eriliselt mõnus on mööda rannakülasid kulgeda suvel, kui sibulapealsed haljendavad ja järv on mõnusalt soe. Sibulateel toimetavad Samovarimaja, Voronja galerii ja Lendav Laev annavad aimu ehedast vanausuliste elust. Samuti on külastamist väärt Alatskivi loss ja looduskeskus, kuhu seigeldes tasub tee äärest kaasa osta ka suitsukala.

Peipsimaa külastuskeskuse õue Sibulateel. Foto: Ahto Sooaru

Kontserdid üle Tartu ja Tartumaa

Suveajal saab mõnusaid kontserdielamusi koguda nii Emajõe ääres kui ka kaunites mõisaparkides. Siinne muusikasuvi toob Luke mõisasse armastatud artiste, pakub Antoniuse õuel eriilmelist programmi ja paneb helisema kogu autovabaduse. Kontserte saadab parim vaib ja energia, mida kogeb vaid Tartus.

Puhka päikesest muuseumides

Emajõe linnaujulas mõnulemise vahepeale tasub kiigata mõnda Tartu muuseumisse, kust leiab kogu suve vahvaid püsi- ja rändnäitusi ning õpitube, kus teha kunsti, teadust ja avastada loodust. AHHAA teaduskeskuses vältab kogu suve koguperenäitus „Ahhaa, meeled!“, kus saad siseneda pöörasesse meeltelabürenti, kus kõik pole nii, nagu esmapilgul näib. Kas oma silm on kuningas? On, aga igaks juhuks tasub siiski ka kõrvu teritada. Ent pea meeles, et kõik, mida kuuled, ei pruugi käega katsudes tõele vastata. Ja kui oma nina valesse kohta topid, võid sattuda hoopis petlike lõhnade maailma. Lubame, et AHHAA ja Eesti Rahva Muuseum on vaid väike osa põnevast maailmast, mis Tartus kultuurielu uudistades lahti rullub.

Naudi filmielamusi vabas õhus

Kel on suvine käik Tartusse ees suve keskel, võib sel ajal öökino külastada näiteks Autovabaduse puiesteel. Eesti suurim vabaõhukino avaneb raeplatsil aga juuli lõpus, mil toimub Tartu armastusfilmide festival Tartuff, mis teeb au väärtfilmidele ja pakub tavapärasest teistmoodi kinoelamust. Ning mis veel parem – filmifestivali nädalalõppu saadab ka Tartu toidu- ja veinifestival, kust saab filmile kaasa haarata maitsvat tänavatoitu!

Art hotell Pallas. Foto: visitestonia

Ööbi keset kunsti

2020. aasta mais uuenduskuuri läbinud Art hotell Pallas võlub külastajaid Pallase koolkonna kunstnike töödest inspireeritud sisekujundusega. Julgeid värvigammasid ja kunsti jagub igasse numbrituppa. Sviitide puhul on peamiseks elemendiks kunstiteosest inspireeritud seina- ja laemaalingud, näiteks Konrad Mägi “Veneetsia motiiv”, Ado Vabbe “Arlekiin” ja teiste tuntud Eesti kunstnike tööd.

Tõeline pärl aja maha võtmiseks on Tartu vanalinnas Toomemäe nõlval asuv hotell Lydia, kus lisaks puude kohinale saab nautida spaa-lounge`i erinevaid lõõgastusvõimalusi.

Tutvu Tartu maakonnaga lähemalt leheküljel www.visittartu.ee.