Suvi 2023 – mitmekesine Jõgevamaa

Legendid, vanausulised, suursugused mõisad ja hingematvalt kaunis loodus – need on vaid mõned märksõnad sellest, mis Jõgevamaal seiklejaid ees ootab, sest avastamist on seal palju. Jõgeva maakond koosneb eriilmelistest piirkondadest, igaüks neist rikas kultuuriloo, ajaloo ja traditsioonide poolest.

Loodus- ja seiklushuvilistele

Vooremaa, nagu nimigi ütleb, on tuntud oma voorte poolest. See on üks omalaadsemaid maastikutüüpe Euroopas, mida iseloomustavad jääajal tekkinud seljandikud ja nende vahel paiknevad pikliku kujuga järved. Voori on rahvasuus kutsutud ka Kalevipoja künnivagudeks ja Jõgevamaad Kalevipoja tegude maaks.

Vooremaa pakatab võimalustest nii loodust nautida kui ka seal lihtsalt mõnusalt ringi liikuda. Suurepärase päevase rabamatka saab sisustada näiteks Endla Looduskaitsealal, kus on võimalik valida kolme erineva pikkusega matkaraja vahel ja tee peal pidada piknik rabamülgaste vahel, õppida tundma rabataimi ja -linde või püüda kala Endla järvel.

Kõik mütoloogia- ja loodushuvilised on aga oodatud Kassinurme Linnamäel ja hiies. See on vanade eestlaste hiiepaik, kus on tänaseks taastatud linnuse fragment. Hiies toimuvad kultuurisündmused ning on loodud mitmeid matkaradu.

Kalevipoja eepost ning elu-olu tutvustab lähemalt Kalevipoja Koda, mis asub Kääpal. Sinnasamma, Kääpa jõkke, kaotas Kalevipoeg oma mõõga. Terava silma korral on see jõest näha veel tänagi. Lisaks eepose tundmaõppimisele saab lustida Kalevipoja Seikluspargis ning Mänguhoovis ja õppida tundma loodust koos Vahur Sepaga.

Endla raba. Foto: Rivo Veber
Palamuse muuseum. Foto: Rivo Veber

Muuseumid õues ja virtuaalreaalsuses

Peredega reisisellidele soovitame läbi käia Palamuselt, Kaiaverest, Kuremaa rannast ja Aruküla mäelt. Sealt leiab mõnusate mänguväljakute ja grillimisplatsidega puhkealad, kus lapsed saavad lustida ja pered ning sõpruskonnad piknikut pidada.

Vooremaal on sirgunud mitmed kirjanikud ja kultuuritegelased ja siin asuvad ka nende majamuuseumid. Betti Alverile ja Alo Mattiisenile pühendatud majamuuseumid leiab just siit.

Kõigile tuntud „Kevade“ autori Oskar Lutsu muuseum asub näiteks Palamusel. Palamuse muuseumis saab Tootsi koolimajas tunda end ehtsa 19. sajandi koolilapsena, kiigata köstri kööki, piiluda nende magamistuppa ja muidugi vaadata kaadreid “Kevade” filmi tegemisest. Lisaks saab osaleda uues liitreaalsusprogrammis “Tootsi seikluslik kodutee”, milles on ühendatud virtuaalsus Paunvere tegelikkusega. Ning kõik see tegevus toimub õues!

Suursugused mõisad, laadad ja festivalid

Suviseks turistide meelispaigaks on aga Kuremaa, kus asub suursugune Kuremaa mõis, korrastatud tuuleveski ning suurepärane liivarand. Juulis toimub Kuremaal traditsiooniline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff ning augustis Küüslaugufestival, mis meelitab inimesi kohale üle Eesti ning kaugemaltki riikidest.

Ja loomulikult, kes ei teaks Paunvere Väljanäitust ja Laata. Seal saavad kokku sajad müüjad ja tuhanded külastajad, et pidada maha tõeline laadapäev koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Torma kant on aga teada ja tuntud C.R. Jakobsoni järgi, ikka sule ja adraga maaelu edendamine. Siit leiad ka suursuguse Torma mõisakompleksi, kus suviti toimuvad laadad, teatrietendused ja suveüritused aga talvel muutub kogu kompleks hoopiski Eesti suurimaks Talvekülaks.

Vanausulised ja kohalik toidukultuur

Peipsi piirkond on tuntud külalislahkete vanausuliste poolest. Vanausulised saabusid siia elama 18.sajandi I veerandil ja on Kasepää külla loonud oma 7 km tänavaküla. Tänavkülas asuvad majad tihedalt üksteise kõrval, aedadest võib leida kõrgeid sibulavagusid ning kurgi- ja tomatihooneid, mille saadusi elanikud otse tänava ääres müüvad. Kui sõidate suvel mööda küla, tungib ninna meeldiv suitsukala lõhn, mida saate osta soojalt otse ahjust, kõik on kui tõeline väikeküla idüll. Ja et kõike seda tänavaküla elu paremini mõista, astuge kindlasti sisse Peipsi järve elu tuppa ning Peipsimaa muuseumisse.

Peipsi kaldal Kasepää laululaval toimuvad igal suvel ka suursugused sündmused: Kalevipoja Kala- ja Veefestival, Rääbisefestival, Peipsi Toidu tänav ning Peipsi Romantika.

Otseloomulikult leiab Peipsi järve äärest suurepärase liivaranna, kus veeta kuum suvepäev. Mustvee on tuntud ka oma imeliste koduaedade poolest, kindlasti tasub läbi käia Laidi Aiast. Perenaisel on alati jagada nippe ilusa aia loomiseks.

Kõik puutööhuvilised on aga oodatud Avinurme Puiduaita, kus on suurtes koguses müügil erinevaid laastu- ja puidutooteid, saunatarvikuid ning palju muud põnevat. Puiduaidas saab osaleda nt korvipunumise töötoas, küpsetada leivapõrsast või maalida endale hoopiski kenad kalossid.


Tutvu Jõgeva maakonnaga lähemalt leheküljel www.visitjogeva.com