Vasara 2023 – robežpilsēta Valga

Valgas apriņķis ir vieta, kur var baudīt gan Otepē [Otepää] gleznainās ainavas, sporta un citus vasaras pasākumus, gan Valgas apkārtni, kas piedāvā neatklātus dārgumus un pierobežas senatnes noskaņu. Viens no šiem dārgumiem ir multikulturālā Valgas pilsēta ar savu aizraujošo vēsturi. Unikālā dvīņu pilsēta Valga/Valka sasaista Igaunijas un Latvijas kultūrtelpu, kā arī sniedz atklājumu prieku gan lieliem, gan maziem.

Karulas nacionālais parks [Karula rahvuspark] un Tautas parka [Rahvuspark] apmeklētāju centrs Ehijervē [Ähijärve]. Fotogrāfija: Kaidi Jõesalu

Brīnišķīgā daba

Patstāvīgai dabas izzināšanai ļoti piemērotas ir Karulas Dabas parka pārgājiena takas, kas vijas ap 60 ezeriem. Iesākumā var izmēģināt Ehijerves mācību taku [Ähijärve õpperada], kas iepazīstina ar kādreizējiem ceļiem, pļavu taku, Ehijerves krasta taku, gājēju taku, kā arī meža taku un zirgu taku. Ideāla vieta, kur vērot dabu un putnus, ir Tahevas 28 metrus augstais koka Tellingumegi skatu tornis [Tellingumäe vaatetorn], no kura paveras brīnišķīgs skats uz līkumotajām Mustjegi [Mustjõe] palienēm. No torņa sākas arī gājēju taka un veloceliņš ap Tellingumegi [Tellingumägi].

Arī Otepē dabas parkā [Otepää Looduspark] ir takas, kurās krāt kilometrus: piemēram, Pihajerves pārgājienu taka [Pühajärve matkarada], kas stiepjas ap Pihajerves ezeru [Pühajärv] vai tās īsākā versija – Murrumetsa pārgājienu taka. Kērikā [Käärik] var doties pārgājienā ap Kērikas ezeru, vai, gluži pretēji, klejot pa Kekkoses pārgājienu taku vai, piemēram, iekarot Seinamegi [Seinamägi]. No Harimegi skatu torņa [Harimäe vaatetorn] paveras skati uz Otepē Dabas parka pakalniem. Kēriku Sporta centrā [Kääriku Spordikeskus] līdztekus pārgājienu takām tiek piedāvāts plašs aktivitāšu klāsts, no vieglatlētikas līdz dažādām bumbu spēlēm, vasarīgas volejbola sacensības, kā arī pirtis un āra peldbaseins.

Un, ja dabas tūrisma ietvaros ir plānots baudīt mazliet romantikas, Pihajerves ezers ir piemērots gan patstāvīgiem izbraucieniem ar laivu, gan arī ceļojumiem gida pavadībā. Drosmīgākie piedzīvojumu meklētāji var uzņemties Korastes [Kooraste] ezeru iekarošanu.

Piedzīvojumiem bagāta izklaide

Ja tevi vilina neprātīgi piedzīvojumi un vēlies būt aktīvs jebkurā diennakts laikā, dodies uz Otepē [Otepää] pusi, ņemot līdzi savus aktīvos pavadoņus. Tam ir vairāki iemesli, un pārsvarā tie ir sportiska rakstura.

Pavisam jauna pieredze siltā vasaras vakarā var būt brauciens ar skrejriteni Pihajerves [Pühajärve] pārgājiena takās, kaut apkārt visam Pihajerves ezeram. Vai, gluži pretēji, – brauc lejup pa Mazā Munameģa [Väike Munamägi] stāvajām nogāzēm ar kalnu velosipēdu!

Mazais Munameģis nav tikai ziemas izklaižu vieta. Centrs un pacēlājs ar krēslu vasaras periodā ir atvērts gan gājējiem, gan velobraucējiem. Munaka Bike & Hike var būt tieši tas, ko pusaudži uzskatīs par šīs vasaras lielāko piedzīvojumu.

Tehvandi Sporta centrs ir mūsdienīga aktīvās atpūtas paradīze skaistas dabas ielokā, kur atrodas gan apvidus velotrase, gan discgolf, gan arī skatu platforma K-90. Ne par mata tiesu neatpaliek arī Otepē Piedzīvojumu parks [Otepää Seikluspark], kura garās un augstās gaisa trases ved pāri vēsturiskajai Linnamē ielejai [Linnamäe org], stiepjoties iespaidīgā 300 un 350 m garumā. Linnamē [Linnamägi] atrodas 12.-13. gadsimta ordeņa pilsdrupas, no kurām paveras skaists skats uz Otepē apkārtni.

Vai ilgojies pēc adrenalīna un nervu spriedzes? Sangastes Safari lielākām un mazākām grupām organizē off-road piedzīvojumus, papildus piedāvājot izbaudīt arī vietējās garšas.

Murimegi vīna pagrabs. Fotogrāfija: Signe Hunt

Iedvesmojoši baudījumi

Vai tev patīk burvīgi piedzīvojumi dabā? Tad ir vērts meklēt pasaulē vistālāk uz ziemeļiem esošo vīna dārzu uz terasēm, ko var atrast starp gleznainajiem Otepē pakalniem!

Murimegi vīna pagrabs [Murimäe veinikelder] ir vieta, kur saimnieki un stiķu pilnie “muri” laipni dalās ar viesiem savā vīna darīšanas pieredzē un īstos vīna darīšanas piedzīvojumos paradīzē uz zemes virsas. Pēc vietējo vīnu degustēšanas turpat pieejamas arī naktsmājas.

Vidrikes viesu nama itāļu restorāns Otepē jau ir kļuvis par vietējo leģendu, Valgas apriņķa mežos atrodas īpatnējais Leno Tako bārs, savukārt Lillemegi [Lüllemägi] garšas kārpiņas var palutināt restorānā Kolm sõsarat (Trīs māsas).

Saunas sezonā piemērotas emocijas nodrošina Toidupada dūmu pirtsatpūtas centrs Sokka un Vahi sēta.

Piedzīvojumiem bagāta vasara

Pihajerves [Pühajärve] pludmale šajā sezonā ir ieguvusi jaunu izskatu, un arī šogad neizpaliks tradicionālie lielie vasaras pasākumi – Pihajerves Līgo nakts ugunskurs [Pühajärve Jaanituli] un retrofestivāls Retrobest. Būs gan pašmāju, gan ārzemju zvaigznes, gan jaunpienācēji, gan vecie dinozauri. Un, kad lielās ballītes un festivāli būs beigušies, ezermalu iekaros sporta draugi, jo norisināsies 42. Pihajerves skrējiens [Pühajärve jooks] un parka triatlons.

Jūlijā noteikti ir vērts apmeklēt Kāgjerves Rožu festivālu [Kaagjärve Roosifestival], kura garu un dvēseli pauž skaista mūzika, enerģiski deju kolektīvi un aizraujošas darbnīcas. Tiks piedāvāts labākais ielu ēdiens, festivāla teritorijā norisināsies Igaunijas-Latvijas gardēžu un rožu gadatirgus.

Augusts Valgā noteikti neaizrit bez starptautiskā Valgas militārās vēstures festivāla. Plānā ir gan parāde, paraugcīņas, gan arī senlietu gadatirgus. Un, ja jau esi Valgā, noteikti ir vērts aizbraukt līdz robežai izšūpoties, — un kāpēc gan arī neieskatīties pāri robežai!

Plašāk ar Valgas apriņķi iepazīsties mājaslapā www.valgamaa.ee.