Raskuste kiuste: Värska kauplus laiendab väheneva rahvaarvu kiuste haaret

Värska alevikus tegutseb juba veerand sajandit kauplus Lemmik, mis pole uksi sulgenud ei piirikaubanduse, väheneva rahvaarvu ega ka riigi aktsiisipoliitika tõttu. Vastupidi: kauplus üritab oma tegevust laiendada ning seda üsnagi innovaatilisel moel.

Lemmiku omanik on kõik need aastad olnud Värska ettevõtja Margus Karro, kelle jaoks on maakaupluse pidamine olnud üks suur väljakutse. Poekäivet on mõjutanud nii usin piirikaubandus kui maakoha rahvaarvu pidev vähenemine. Kuid pole inimesi, pole ka kliente. Margus Karro toonitab samas, et praegu meedias kujunenud kuvand, kus maapoode hoiab hinges vaid alkoholimüük, ei vasta vähemalt Lemmiku puhul tõele. “Meie poes pole alkoholi osakaal kunagi väga suur olnud, kuid praeguse aktsiisipoliitika tõttu on hoobi all kogu ettevõtlus, kuna see vähendab ettevõtte konkurentsivõimet,” ütles Karro, kelle hinnangul ei saa poliitikud alati aru, et kui maal kaovad ettevõtted, siis kaovad siin ühel hetkel ka elanikud ja valijad. Ettevõtja ei teinud saladust, et on ka ise mänginud mõttega pood sõna otseses mõttes kinni panna. Kuid kuna Karro jaoks on Värska näol tegemist ideaalse elukeskkonnaga, siis on ta kõigi raskuste kiuste jäänud.

Ainuke võimalus – laieneda

 Ainukese võimalusena ellujäämiseks näebki ettevõtja oma poe tegevuse laienemises, aga kuidas laieneda, kui kauplus asub Eesti äärealal? Siinkohal töötaski Margos Karro välja ärimudeli, mis annab maapoele hoopis laiema tähenduse. Kuna Värska kandis on järjest rohkem vanu inimesi, kellel on probleem poodi pääsemisega, siis hakkab kauplus juba lähipäevil pakkuma ukselt-uksele teenust. Ettevõttel on tellitud juba kaubaveoks vajaminev auto ning tööle võetud müügisekretär, kes hakkab tegelema telefonitellimustega. “Tehniliselt näeb asi välja nii, et anname välja oma kaubakataloogi, mis ongi mõeldud peaasjalikult inimestele, kellel pole juurdepääsu internetile. Inimene helistab tellimiseks poodi ja annab teada oma valikust ning meie viime talle kauba koju,” selgitas Karro. “Nõudlus on taolise teenuse osas eelkõige vanemaealiste inimeste hulgas, kuna neil pole pahatihti ei arvuteid ega oskusi  e-poes iseseisvalt ostmisega hakkama saada.” Sealjuures prindib ja köidab kauplus oma kaubakataloogid ise, mis annab kauplusele nii hinnaeelise kui ka paindlikkuse. Teisalt polnud investeering printimismasinasse ning kogu kojuveo süsteemi väljaarendamisse väike. Karro sõnul muud võimalust aga polnud. “Minu jaoks on ukselt-uksele teenuse pakkumine ainuke väljapääs, sest maapoed, kus on väike valik ja kõrged hinnad, on määratud väljasuremisele. Ma tahan saada suuremaks ja edasi areneda juba praegu oleme oma IT-taseme poolest samal tasemel suurte kettidega, kuid ega selline areng pole kerge olnud, kuna minusugusel üksikettevõtjal tuleb investeeringud teha sõna otseses mõttes kõhu kõrvalt.” Ukselt-uksele teenuse elluviimise projektile on toetusettepaneku teinud oma programmist ka MTÜ Piiriveere Liider, mille tegevjuhi Rutt Riitsaare sõnul on Margus Karro hea näide ettevõtjast, kes mõtleb mitte ainult kasumi teenimisest, vaid panustab ka oma aktiivse tegevusega kohalikku kogukonda. “Taolist teenust on meie piirkonda vaja,” ütles ta.

Tax-free külapood

Kauplus Lemmik on juba lähitulevikus üks vähestest, kui mitte ainuke külapood Eestis, mis on liitunud tax-free süsteemiga ning enesestmõistetavalt peab Karro selle sammuga silmas Värskat läbivaid Venemaa turiste. Venemaa turistide maitseeelistusi arvestades võtab kauplus oma kaubavalikusse ka eksklusiivsema juustuvaliku ning turiste arvestades on kauplus investeerinud korraliku kohvimasinasse, millest poeomaniku sõnul voolab Värska aleviku parim kohvi. Samuti on kaupluses olemas kahepoolne kontaktgrill, millega pakutakse klientidele veiselihaburgereid. “Maapoe ellujäämiseks on ülioluline kohaneda muutunud oludega,” võttis poeomanik oma tegevuse kokku.