Maitsete nädal Jõgevamaal

Jõgevamaa jagab ühiseid toidutraditsioone vana Tartu- ja Viljandimaaga, kuna enne teist maailmasõda kuulus praegune Jõgevamaa just nende maakondade koosseisu. Seetõttu on sisemaa toidule iseloomulikud laenud nii Peipsi veerelt, Mulgimaalt kui Lõuna-Eestist laiemalt, kuid Peipsiääre omanäoline toidukultuur paistab Eesti toidukaardil eraldi silma.

Ajalooliselt on viljakate muldadega alal söödud palju erinevaid teraviljatoite – nii putrusid kui suppe, kartulit, kapsast, kaunvilju ja loomulikult Peipsi kala. Järvest kaugemale jõudis eeskätt kiisakala ning silk tähendas rohkem soolatud rääbist kui räime.

Täna iseloomustavad siinse piirkonna toitu kodused maitsed. Hooajaline kraam pannakse taldrikule lihtsalt, et säiliks tooraine iseloom, mis samas meeldiks kaasaja inimesele – on selleks siis praetud kala, isetehtud pelmeenid või pidulikud suupisted. Sama lähenemine iseloomustab toidutooteid, olgu siis tegemist suitsutatud kitsejuustu või Jõgeval aretatud tomatisordist pressitud mahlaga. Lisaks tegutseb Jõgevamaal palju mesinikke. Kes aga armastab aias nokitseda, siis meie kliimasse sobivaimad köögiviljasordid tulevad just Jõgeva sordiaretajatelt.

Jõgevamaa metsikuid maitseid pakuvad:

maitsete nädal

Lisainfo piirkonna kohta