Nukumajade meister: maal on mõnus meisterdada

Kui Jõgevamaal Laiuse lähedal elav Margus Jõesaar viisteist aastat tagasi oma esimese nukumaja ehitas, ei osanud ta arvata, et tegemist saab olema ettevõtlusega, mis annab talle nii leivakõrvase kui ka mõnedel aegadel suisa leiva lauale.

Margus Jõesaare ettevõtjakarjäär on tõenäoliselt sarnane paljude teiste mikroettevõtjate omadega. Ärijuhtimist õppinud Jõesaar kaotas 2003. aastal koondamise tõttu töö maksuametnikuna ning otsustas vaba aega kulutada peretütrele nukumaja ehitades. Nukumaja osutus aga sedavõrd ägedaks, et Jõesaarel sündis plaan hakata valmistama neid ka müügiks. Nii ka sündis ning praeguseks on Raaduvere külas valminud sajad nukumajad, mis on mängulusti pakkunud nüüd juba mitme põlvkonna lastele. “Kui aus olla, siis ega ma hetkel polegi eriti reklaamile enam panustanud. Mind teatakse ning kliendid leiavad mind juba ise üles, kusjuures viimasel ajal on arvestatavad tellijad olnud lasteaiad ja info ongi liikunud peaasjalikult suust-suhu,” rääkis ta. Nukumajad on läinud ka Läti ja Soome klientidele, kusjuures Läti klientide kontaktid on Margus Jõesaar saanud Hansalaadal kaubeldes. “Oluline roll müügis on ka meie e-poel nukukodu.ee ja Facebooki lehel, läbi mille oleme maju müünud,” rääkis ettevõtja, kes peabki elektroonilisi müügikanaleid järjest olulisemaks.

Lattu ei tooda

Seetõttu ongi majade tootmine suuresti tellimuspõhine ja arvestatavat ladu ettevõtjal pole. Tõsi küll, suvel, mil enamik inimesi Eestis puhkab, käib Margus Jõesaare töötoas kibe töö, et valmistuda aasta kõige kuumimaks müügiperioodiks – jõuludeks. “Ma olen igal aastal teinud jõuluks ettevalmistusi, kuid jään ikka hiljaks,” muigas ettevõtja. Margus Jõesaar on valdalt tootnud nukumaju oma põhitöö kõrvalt, milleks praegu on Kantkülas asuva Pro Grupp Invest OÜ söödatehase tootmistegevuse juhtimine ning majad valmivad peaasjalikult õhtuti ja nädalavahetusel. Kerge see just ka pole, sest nukumajad on seni valminud põhiliselt akutrelli, tikksae ja ketaslihvija abil. Nüüd soetas ettevõtja aga Jõgevamaa Koostöökoja toel CNC pingi, mis oluliselt hõlbustab tootmist. “CNC pink annab mulle võimaluse ka oluliselt laiendada tootevalikut ja väärindada puitu ka muul moel,” lisas ta. Muide, Jõgevamaa Koostöökoda aitas mõned aastad tagasi renoveerida ka Jõesaare eramu keldris asuva töötoa, kus praegu nukumajad valmivadki.

Maal toota on mõnus

Küsimusele, kas ettevõtjal pole olnud mõtet kolida ettevõtmine klientidele lähemale, vastas Jõesaar eitavalt. “Maal on ju mõnus toota, mul on siin kõik olemas, tellimused viib laiali DPD kuller, mistõttu pole ju mingit vahet, kus ma toodan. Samuti maal tootmine on ilmselgelt odavam, kui seda teha näiteks Tallinnas,” ütles ta. Muredest rääkides tõi Jõesaar aga välja Eesti kohati madala ettevõtluseetika. “Meie nukumaju kopeeritakse päris palju, kuid mida pole söendatud veel teha, on meie majade südamega aknaid,  sest meie tunnuslause on ju “Südamega tehtud majad”. Kuid pole midagi parata, eks meil tuleb siis lihtsalt kiiremini eest ära joosta,” rääkis ta. Kuigi Margus Jõesaar plaanib tootevalikut laiendada ja tuua turule ka näiteks nukuköögid, ei kao tootmisest kuhugi ka nukumajad, sest seni kui on lapsi, on vaja ka nukumaju ja eriti selliseid, mis on südamega tehtud. 

“Eks igaühel peab olema kodu – nii lapsel kui ka nukul,” on ettevõtja kindel.