Käsitöömeister Margit Mehilane: maal on mõnus tegutseda

2017. aasta vabariigi aastapäev. President Kersti Kaljulaid annab Facebookis teada, et kannab Eesti Vabariigi 99. aastapäeva vastuvõtul koos abikaasaga seto rahvarõiva ainetel valminud komplekte, mille valmistas Setomaa rahvarõivameister Margit Mehilane. Niimoodi jõuab Margiti nimi suurde meediasse, kuigi käsitööringkondades teatakse Obinitsas tegutsevat Margitit juba ammu.

 

“Presidendipaarile rõivaste valmistame tõi ikka kaasa väga suure huvi minu tegemiste vastu, tuttavatelt uuriti, kas olen ikka seesama Margit,” muheles Margit Mehilane mullust sündmust meenutades. Tõsi küll, presidendipaari ei katnud mitte ainult Margiti töövili, vaid oma panuse andsid ka teised Setomaa käsitöömeistrid, kes on koondunud setode käsitööliste katuseorganisatsiooni Seto Käsitüü Kogo alla, kuid rõivakomplektide disain oli Margiti loomevili. Margit Mehilase ettevõte Seto Rõivakoda OÜ tegutseb praegu Obinitsa endises koolimajas, kus ettevõtte käsituses on pool teisest korrusest. Margit, kes on ise sama kooli kunagi lõpetanud, nentis kerge nukrusetooniga hääles, et see ruum, kus praegu tema töökoda on, oli kunagi näiteks matemaatikaklass. Paraku lõppes Obinitsas koolihariduse andmine 2008. aastal, mil kooli lõpetas viis viimast poissi ning seejärel pakkus vald koolimaja välja huvitatutele ettevõtjatele. Margit Mehilane tegutses sellal Tallinnas, kus tema osalusega ettevõte Hibobaby OÜ tegeles uue põlvkonna puuvillast mähkme, mida tuntakse kaubamärgi Hipsik, nime all tootmisega. “Ma ütlen ausalt, et mul viskas Tallinnas üle. Mul olid väga toredad õmblejad, kellega oli vahva koos töötada, kuid kes arvasid, et mina pean tegelema ka kõigi nende isiklike probleemidega ja üldse väsisin ma Tallinnast ära,” rääkis Margit. Kuna lahkumismõtted olid ettevõtjal nii või teisiti peas, siis kolis ta kuus aastat tagasi kogu oma ettevõtte Obinitsa endisesse koolimajja, imestades praegu, miks ta juba varem oma tootmist maale ei kolinud. “Vahet pole, kus elad või töötad, peaasi, et on mõnus. Siin on tunduvalt rahulikum, töötingimused on paremad ja ruumide rent on suurusjärgus kümme korda odavam kui Tallinnas,” loetles ettevõtja.

Toob raha piirkonda

Obinitsas valmivad praegu nii Hipsiku tootesarja mähkmed, kui ka Seto Rõivakoda OÜ looming. Samas pole ettevõttes peale Margiti ühtegi palgalist ning kõik teenused ostab ta sisse kohalikelt käsitöömeistritelt. “Mina disainin toote, kuid kõik tikkimised ja pitsid ostan ma sisse, sest on mõeldamatu kõike ise teha ja teisalt on siis ka teised siinkandis elavad käsitöölised õnnelikud,” sõnas Mehilane, kelle sõnul on tema ettevõttel Obinitsas selline tootmisbaas, mis võimaldab osaleda isegi riigihangetel. Seto Rõivakoda OÜ on praegu peaasjalikult keskendunud seto rahvariiete valmistamisele ja kui neilt on palutud teiste Eesti piirkondade rahvariideid, siis on Margit Mehilane sunnitud ära ütlema. “Teiste piirkondade rahvariiete valmistamine vajab õppimist ja kõigega ei jõua lihtsalt tegeleda. Küll aga valmistame rõivad laulukooridele,  tantsurühmadele ja eraisikutele ning disainime lastele linasest riidest rõivaid,” rääkis ettevõtja. “Kui linaste riiete tootmist kümmekond aastat tagasi alustasime, siis läks meil väga hästi, sest turg oli tühi, kuid nüüd on siin päris tugev konkurents ja eks see väljendub ka müüginumbrites.”

2016. aastal tunnistati Margit Mehilane Eesti paremaks käsitööettevõtjaks, kuid selle tiitli juures sõnas Margit, et ta on pigem ettevõtja kui käsitööline. “Ma ei ütle, et minu leib tuleb kergelt lauale, kuid ma ei saa ka öelda, et ma lõhun palehigis tööd teha. Kodu tahab korrashoidmist ja pereelu elamist, seega peab elu olema mõnusalt tasakaalus ja maal ettevõtjana tegutsedes mul nii ka on,” tõdes Margit Mehilane.