Võrumaa ettevõtja: siin on mõnus tegutseda

Tallinnast vaadates on Võrumaa koht, mille kohta võib öelda ääremaa, sest asume ju Eesti ääres. Eriti äärmuslik koht on seetõttu ka mitte kaugel Läti piirist asuv Rusa küla, kus tegutseb palkmaju valmistav Ööbiksaare Palkmajad OÜ, kuid mille tegevjuhti Aivar Jallaid paneb jutt ääremaast vaid õlgu kehitama.

Ööbiksaare Palkmajad on tegutsenud juba 13 aastat ning selle aja jooksul on ettevõttes valminud sadakond palkhoonet alates majadest lõpetades aitade ja saunadega, kusjuures kõik need aastad on ettevõte tegutsenud Võrust 30 kilomeetrit lõunasse jäävas Rusa külas. “Minu jaoks on siin odavam tegutseda kui näiteks Tallinna või Tartu külje alla, kuna maa on siin odavam,” rääkis ettevõtte tegevjuht Aivar Jallai. Aastas valmib firmas 4-5 hoonet, mistõttu hoonete pikema transpordiga kaasnevad lisakulutused moodustavad majamaksumusest vaid pisku. Tõsi, teatud varjuküljed asukohal siiski on. Ettevõte rajas aastaid tagasi tööstushalli, mida pangad nõustusid kindlustama vaid viiendiku maksumuse ulatuses. Ja seda pelgalt asukoha tõttu. “Seega, kui ma kunagi ettevõtlusega lõpetan, siis pole halli mul nii lihtne müüa kui Tartu või Tallinna lähedal,” muigas Jallai. 

Kliendi rahulolu esmatähtis

Jallai hinnangul sõltub kõik tegelikult vaatepunktist, sest lõuna poolt vaadatuna asub ettevõte Euroopale hoopis lähemal kui Tallinn. Tõsi küll, seni pole ettevõtte majad veel Euroopasse läinud, külla aga Soome ning samuti on Aivar Jallai käinud ka ise Soomes palkmajaehitust õpetamas. Lähedus lõunapiiriga on kaasa toonud ka selle, et ettevõtte on avastanud Läti firmad, kelle pakutavate teenuste hinna ja kvaliteedi suhtega on ta väga rahul. Kagunurgas tegutsemine pole takistuseks ka turundustegevusele, kuna majade peamiseks reklaamikanaliks peab ettevõtja rahulolevat klienti, kes soovitab teda edasi oma tuttavatele. “Kvaliteetne maja sünnib kliendiga koostöös ning minu jaoks on hea klient, kes vaevub kohale tulema ja vaatama, mida ma teinud olen ja kellega siis tema soove arutame, mitte et ta ei saada pelgalt hinnapäringuid,” rääkis ta. Ettevõtte palkmajad valmivad kõik traditsioonilisel moel. Kõik algab toormest ehk palkidest, mida ettevõte ostab kokku vaid talvel ning mis jäetakse aastaks-paariks varju alla kuivama. Seejärel kooritakse palgid käsitsi, kuna taolisel moel jääb alles palgi looduslik  välimus.  Kuigi majaehitusel kasutatakse arhailisi ehitusvõtteid, vastavad majad kõikidele kaasaegsetele nõuetele ja nii näiteks freesitakse palkide sisse vajaminevad elektrijuhtmete avad, et maja siseilmet ei rikuks seinaääri mööda kulgevad valged juhtmed.

Aivar Jallai firmas töötab praegu kolm meest ning ettevõtja ei läinud kaasa kurtmisega tööjõu nappuse üle. “Mina võin oma töötajate peale kindel olla ja ma olen selle üle väga tänulik,” tõdes ta.