UMA MEKK muudab Võrumaa gurmeeturismi sihtkohaks

Võrumaa kohaliku toidu brändi UMA MEKK eesmärk on ambitsioonikas, kuid samas lihtne: muuta Võrumaa gurmeeturistide sihtkohaks ning turundada Võrumaad läbi kõhutäie.

UMA MEKK kaubamärgiga hakati Vana-Võrumaalt pärit toitu markeerima alates 2010. aasta sügisest ning kui vaadata nii ostjate kui müüjate huvi igasügisese UMA MEKK Suurlaada vastu, on Võrumaa toidutootjad ühendav kaubamärk ilmselgelt ennast õigustanud. Samuti leidis aprillis juba viiendat korda aset kevadeti ja sügiseti toimuv UMA MEKK kohvikute ja restoranide nädal, mis on algatatud Võrumaa Turismiliidu ja Võrumaa Arenduskeskuse poolt ning järgib UMA MEKKi põhimõtet, et vähemalt pool toorainest on kohalik. Seekord külastas restoranide nädala ettevõtmisega liitunud viit restorani ligi 1000 gurmeehuvilist. Võrumaa Talupidajate Liidu katuse all tegutseva UMA MEKK võrgustiku projektijuhi Esta Froschi sõnul on nädala eesmärk tuua Võrumaale inimesi eelkõige madalhoojal, mil turistid siinset kanti eriti ei külasta. “Minu meelest on taoline nädal oma eesmärgi täitnud, kuna eelmisel aastal külastas kahte restoranide ja kohvikute nädalat kuni 1800 inimest,” rääkis ta. Kohvikute ja restoranide nädalaga saavad liituda vaid need toitlustusettevõtted, kes valmistavad oma road valdavalt kohalikust toorainest ning Esta Froschi sõnul muudab see ühelt poolt osalemise keerulisemaks, kuid teisalt tagab kvaliteedi ning UMA MEKK märk aitab ettevõtet turundada.

Kadakane koprasaba ja karuliha

Tänavu avasid restoranide nädala raames oma uksed Ööbikuoru Villa restoran Andreas, Haanjas asuv kohvik Suur Muna, Saarsilla Talukohvik, Kubija hotell-loodusspaa restoran, Georgi hotelli restoran Postmark ja Piusa Külastuskeskuse kohvik Koopatoit. Kõigi restoranide menüüdes olid väga huvitavad ja nüansirikkad road, kuid külastajates tekitas omajagu elevust Koopatoidu pakutavad kadakased koprasabad ja praeleival pakutav karuliha. “Mulle istuvad eriti Saarsilla Talukohviku road, mis on nii peenetundeliselt vürtsitatud, et iga koostisosa enda iseloom säilib,” lisas Esta Frosch. Projektijuht lisas, et Võrumaal, kui gurmeeturismi sihtkohal on väga suur potentsiaal, kuna siin osatakse hästi süüa teha. “Meid külastas möödunud aastal Tallinna restorani Sfäär peakokk Toomas Lääts, kes oli meeldivalt üllatunud, kui hästi siin süüa saab,” ütles ta. Need, aga kes ei jõudnud restoranide nädalale, aga hindavad Võrumaa kohalikku toitu, võivad suu sekki seada 3. mail, mil Võru kesklinna pargis toimub Euroopa päeva tähistamise raames UMA MEKK Kevadlaat. 

Esta Froschi sõnul on laada vastu juba huvi tundnud ka teised toidutootjad üle Eesti, kuid võrokesed eelistavad oma tootjad. “Raha võiks jääda perekonda,” naeris projektijuht, kes lubas, et tuleb väga põnev laat.