Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames etendub Luke mõisapargis rännaklavastus „Eedeni aed“
13.05.2024
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames etendub alates neljapäevast, 16. maist Tartumaal Luke mõisapargis rännaklavastus „Eedeni aed“, mis viib osalejad loodusesse põnevale meelterännakule. Ainulaadne lavastuslik viie meele rännak looduses toimub kõrvaklappe kasutades ning kogemuslik sündmus leiab aset vaid kolmel päeval mais ja kolmel päeval augustis.
Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et Lõuna-Eesti kevadised kogukonnasündmused saavad Luke mõisapargi „Eedeni aiast“ hea hoo sisse. „Rännaklavastusena toimuv sündmus põimib kohapärimuslikud lood ja fantaasiamaailma, looduses liikumise ning külastaja meeled põnevaks kogemuslikuks kultuuriretkeks, mida on raske kirjeldada ilma seda ise kogemata. Nii et ega muud üle ei jäägi kui kohale tulla ja osa saada!“ rääkis Tammets.
Rännaklavastus saab teoks sihtasutuse Luke Mõis ja Nõo valla tihedas koostöös. Projekti üks eestvedajaid, SA Luke Mõis juhatuse liige Gea Järvela ütles, et algsest ideest kujunes sündmuse arendamise käigus huvitava lavastusliku lahendusega tervik. „Idee sai alguse sellest, et tahtsime kutsuda inimesed enda juurde loodusesse kaunil kevadisel ajal, mil kõik meie ümber puhkeb ja võrsub – ajal, mil kogu looduse elusus on meie enda meeltega kõige selgemini tajutav. Koos lavastaja ja tehnilise tiimiga sai sellest aga põnev kogemuslik meelterännak, mis lähtub kohapärimusest ning viib osaleja rändama erinevate meelte ja kogemiste kaudu,“ selgitas Järvela. Ta lisas, et sündmus toimub Luke mõisapargis vabas õhus ja on mõeldud inimestele, kes otsivad uusi elamusi ning on avatud ja julgevad natuke ka eksperimenteerida. Osalejad liiguvad rännakul koos grupiga, kasutades igaüks kõrvaklappe.
Rännaklavastus „Eedeni aed“ leiab aset kolmel päeval mais (16.-18.05) ja kolmel päeval augustis (29.-31.08). Tegemist on kogemusliku rännaklavastusega, milles on põimitud kokku kohapärimus ja fantaasia, looduses liikumine ning meeltega tajutavad elamused. Muusikaga rikastatud näitemängulisel jalutuskäigul saavad puudutatud kõik viis meelt: nägemis-, kuulmis-, kompimis-, maitsmis- ja haistmismeel. Luke mõisast inspireeritud loo on lavastanud Astrid Hallik. Idee autor on Virko Annus, teksti autorid Virko Annus, Iiri Saar ja Astrid Hallik, kunstnik Marge Nelk. Muusika autorid on Kristiin Hanimägi, Rauno Alliksaar ja Janar Sarapu. Teksti loevad Kärt Kull (Vanemuine), Marko Mäesaar (Teatribuss) ning Martin Kork (Uus Teater).
Rännaklavastus toimub eesti keeles. Korraldajad lubavad, et sündmus saab teoks iga ilmaga, ent kuna tegu on väliüritusega, tuleks rõivastuda vastavalt ilmale. Vihma korral on vaja kasutada vihmakeepe, sest vihmavarjuga osaleda ei saa. Sündmus algab kell 19.00, kohale palutakse tulla 15 minutit enne algust. Igal sündmuse päeval toimub kokku neli rännaklavastust, millest mahub osa võtma iga kord maksimaalselt 50 inimest. Augusti lõpus toimuvate sündmuste puhul lisandub õhtuti ka valgusmäng. Tund enne ja pärast lavastust on avatud Luke mõisa kohvik. Müügil on ka piiratud arv rännaklavastuse pileteid koos 3-käigulise õhtusöögiga, mis algab kell 17.30. Piletid Piletilevist, täpsem info FBs ja veebis: https://visitsouthestonia.com/tartu-2024/meelterannak-looduses/
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja2024. aastal ühtekokku 20 projekti rohkem kui saja väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.
Kogukonnasündmused, mis kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi, on järgmised: jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“, „Seto kostipäivä aastaring“, Rõuge kogukonnafestival „Ellujäämise kunstid”, Tartumaa teemapäevad „Päritud ellujäämiskunstid“, Rõuge avatud saunade nädalavahetus „Sanna!“, ruumiloomekonverents „Loo või loobu!“, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, Otepää maaliliste maastike matkasari, rännaklavastus „Eedeni aed“ Luke mõisapargis, I Kodavere laalupido, dokumentaallavastus „Ellujäämiskunstid“, Seto tantsupidu „Kad’ah kavvõkõsõ“, Navi küla kogukonnafestival, roosifestival Kaagjärvel, Peipsi Toidu Tänav 175 km, Kagu-Eesti inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, linnaruumilavastus „Läbi linna: Valga+Valka“. Vt www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusrühmade käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusrühmad Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.
Lisainformatsioon:
www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
tartu2024.ee/kogukonnaprogramm
Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator, telefon +372 5340 9873, e-post kristiina@tas.ee
Gea Järvela, rännaklavastuse „Eedeni aed“ üks korraldajaid, SA Luke Mõis juhatuse liige, telefon +372 508 8359, e-post gea@nvv.ee
Rohkem infot Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist