Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm annab kultuuripealinna kogukonnasündmustele stardi jõeretkede sarjaga „Avasta Emajõgi“
5.06.2023
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm annab koos LEADER-tegevusgruppidega sel nädalal stardi 2023.–2024. aasta kogukonnasündmustele, mille avasündmuseks on jõeretkede sarja „Avasta Emajõgi“ perepäev laupäeval, 10. juunil Tartus Lodjakojas.
Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et Emajõe koostöövõrgustiku korraldatav jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ annab kultuuripealinna kogukonnasündmustele väga sümboolse stardi. „Kogukonnad on pool aastat koos käinud ja kogukonnasündmuste tugiprogrammi raames oma sündmuste korraldust lihvinud – nüüd on täpselt õige aeg alustada,“ rääkis Tammets. „Kultuuripealinna-aasta sissejuhatus saab tänavu olema põnev ja sisukas ning Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm annab selleks igakülgse panuse, et tutvustada siinse piirkonna väärtusi just nõnda, nagu seda peavad tähtsaks Lõuna-Eesti kogukonnad.“
Jõeretkede sarja üks korraldajaid, laevafirma Estriver eestvedaja Karoliina Lass lausus, et Emajõe retked aitavad inimesi jõele lähemale tuua ning toetavad Tartu linna eesmärki elavdada jõeelu kõigil neljal aastaajal. „Igal jõeretkel on oma nägu: oma laev ja kipper, oma giid ja teema, nii et kindlasti leiab iga huviline endale siit sobiva viisi Emajõega lähemat tutvust teha,“ märkis Lass.
Jõeretki jagub kevadsuvest talveni ja sarja tänavune viimane sündmus toimub detsembris, mil kohe-kohe sõitma hakkaval kireva ajalooga 102 aasta vanusel laeval Sandra D esineb muusik Jaan Pehk.
Lodjakojas 10. juunil peetav perepäev võimaldab aga lodjakapteni Linda Saare sõnul saada hea ülevaate kogu sisevete laevanduse ajaloost. „Alustame jõeretki 600 aasta tagusest ajast, mil hansakoge meistrid tulid sisevetele ja hakkasid välja töötama uut laevatüüpi, mis sobiks sõitma madalatel ja teistmoodi tuultega siseveekogudel. Tekkisid lodjad ja Tartust sai tähtis hansalinn ning lotjasid kasutati Emajõel kaubavahetuseks aastasadu,“ selgitas Saare. Ta lisas, et lotjade kui kõige vanaaegsemate siinsetel vetel sõitvate laevade järeltulija „Jõmmu“ pakub unikaalset laevasõidu kogemust eri vanuses ja huvidega inimestele. Perepäeval saabki lisaks laevanduse ajalooga tutvumisele lodjaga sõita, meisterdada ja palju muud huvitavat teha.
Jõeretkede sari „Avasta Emajõgi“ kutsub osa saama Emajõe veemaailmast.Emajõe ilusa ja hapra vesikonnaga saab 2023. ja 2024. aastal lähemat tutvust teha temaatilistel jõeretkedel, mis viivad osalejad puutumatutesse paikadesse. Retked kutsuvad avastama jõeelu kõigil neljal aastaajal – kevadel, suvel, sügisel ja talvel, ning ühtlasi innustavad kaasa aitama sealse ökosüsteemi hoidmisele. Emajõe koostöövõrgustiku korraldatava sarja kohta saab rohkem infot: https://tas.ee/joeretkede-sari-avasta-emajogi-tuleb-taas/
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena järgmiste kogukondade projektid: Peipsi Toidu Tänav 175 km, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, „Läbi linna: Valga+Valka“, Seto tantsupidu „Kad´ah kavvõkõ´“, konverents „Kohalik kultuur kui ruumiloome komponent“ Valga linnas, „Seto kostipäivä aastaring“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit”, dokumentaalne osaluslavastus „Ellujäämiskunstid. KMOMID“, Rõuge projekt „Sanna!“, roosifestival Kaagjärvel, jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, maaliliste maastike jäädvustamise matkasari Otepääl, „Meelterännak looduses“, Kagu-Eesti kultuuri- ja inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, I Kodavere laalupido, kogukonnaetendus „Leevaku kullakaevur“, Navi küla kogukonnafestival, teemapäevad „Kohalikud traditsioonid kui ellujäämisvõimalus“. Lähem info sündmuste kohta: www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023.–2024. aastal 20 projekti mitmekümne väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Kogukonnaprogrammi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti, tutvustades Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammis ühiselt kogu piirkonda külalistele just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.
Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusgruppide käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusgrupid Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Rahastus tuleb LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.
Lisainformatsioon:
www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
tartu2024.ee/kogukonnaprogramm
Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator,
telefon +372 5340 9873, e-post kristiina@tas.ee
Karoliina Lass, jõeretkede sarja „Avasta Emajõgi“ korraldaja, OÜ Estriver
telefon +372 5340 1033, e-post info@estriver.ee
Linda Saare, jõeretkede sarja „Avasta Emajõgi“ korraldaja, MTÜ Emajõe Lodjaselts,
telefon +372 5518 386, e-post info@lodi.ee
Rohkem infot Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist