Kolumn

Näeme Euroopa kultuuripealinnas Tartu 2024

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 näol on tegemist meie ajaloo suurima ühise ettevõtmisega, mida Lõuna-Eestis koos ette valmistatakse. Tartu linn koostöös Tartumaa, Põlvamaa, Võrumaa, Valgamaa ja Viljandi linnaga, ühtekokku 20 omavalitsust oma sädeinimestega, on korraldamas enam kui 300 sündmust erinevates valdkondades ja igas eas publikule.

Tartu linn tugeva keskusena, Baltikumi vanima linnana, ülikoolide ja innovatsiooni kantsina on Lõuna-Eesti pealinn – linnaline tõmbekeskus ning värav Lõuna-Eesti avastamiseks ja siia elama asumiseks.

Kuldar Leis. Foto: Mana Kaasik

Miks tulla Lõuna-Eestisse korraks, ja loodetavasti seejärel juba kogu edasiseks eluks? Põhjuseid leidub palju, aga üks, millest vähe räägitud, on hajaasustus. Pealinnad Euroopas ja maailmas maadlevad ülerahvastatuse, müra, saasta ja lõputu tormlemisega. Meie Lõuna-Eestis asume aga naabrist viisakas kauguses, ent samas on enamasti vaid tunnise sõidu küsimus, et külastada sõpru või nautida kultuuri, kasvõi Tartu 2024 sündmusi, mistahes Lõuna-Eesti paigas. Lõuna-Eesti võlud tulevad käesolevast raamatust ja ka kultuuripealinna kogukonnasündmustest selgelt esile.

Lõuna-Eesti tähendab minu jaoks väga suurt hulka sädeinimesi, kes elavad ja tegutsevad oma elujõulistes kogukondades – nii setod, võrokesed, mulgid, vanausulised, Kodavere kandi rahvas kui ka paljud teised. Kultuuripealinna sündmuste ettevalmistuse aeg näitas, et aktiivse eluhoiakuga inimesi on palju ja neid aina lisandub. Lõuna-Eesti on kahtlemata suitsusaun, rahulikkus, külalislahkus ja avatus – neile, kes meiega liituda tahavad ning ka siinseid väärtusi hinnata oskavad.

Nautige meie lugusid ja näeme Euroopa kultuuripealinnas Tartu 2024!

Kuldar Leis
Sihtasutuse Tartu 2024 juhataja

Rohkem infot Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist