Tartu 2024

Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn! See on meie suur võimalus ja ühine väljakutse. Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv ettevõtmine.

See on kogu Lõuna-Eestit hõlmav arendus- ja kaasamisalgatus, kus sõna on meie vägevatel kogukondadel! Üheskoos tutvustame siinsete paikade ja inimeste lugu kogu Euroopale. Lõuna-Eesti, see on ju ilusaim paik maailmas.

Lugu

Lõuna-Eestis ringi sõites oled vast märganud kollaseid aknaid. Neid, mille sees saad end või sõpru pildistada nii, et taustaks jääb kena vaade. See kollaste akende teekond põhineb kogukondade initsiatiivil ja tutvustab paiku, mis toovad esile Lõuna-Eesti olemuse, väärtused, lood, legendid. 

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordineerivad Lõuna-Eesti LEADER tegevusgrupid, kes on ka nende kollaste akende menu taga. Meie eesmärk kogukonnaprogrammi raames on pakkuda Lõuna-Eesti külastajale seda, mis on oluline ja väärtuslik kohalikule elanikule.

Lõuna-Eestil on oma identiteet, mis põhineb puhtal loodusel, mitmekülgsel kultuuripärandil, tervislikul elustiilil, kohalikul toidul ja käsitööl, jätkusuutlikel ja innovaatilistel lahendustel. See kõik vajab väärtustamist ning enda ilu ja võlu üle tuleb uhke olla – seetõttu kutsumegi Sind meie programmist osa saama!

Elamus

Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm toob teieni 24 sündmust aastatel 2023-2024. Lõuna-Eesti kogukonnad kutsuvad ellu sündmusi, mis just nende paiga eripära esile toovad. Tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool. 

Sa võid sattuda metsiku looduse keskele, sa kuuled legende ja saad kaasa lüüa traditsioonilistes tegevustes. Sa koged kõike seda, mida Lõuna-Eestil on sulle pakkuda ning tunnetad, kui mõnus on siin olla. Sind üllatab siinne innovatsioon – rohe- ja ringmajandusest digilahendusteni. Sa näed ja koged, kuidas inimesed teevad omavahel koostööd.

Sündmuste seast leiab endale meelepärase igaüks, Lõuna-Eestis on kõigile ruumi ja inspiratsiooni.

Mõju

Me tugevdame Lõuna-Eesti identiteeti. Meie kultuuripärand elab suuremalt ning sellest saab osa kogu Euroopa.

Lõuna-Eesti kogukondade omavaheline koostöö on tugevam, rakendatud on hulgaliselt uudseid lahendusi. Lõuna-Eesti piirkond areneb ja kasvab, kui on olemas aktiivsed inimesed, kes väärtustavad oma kodukohta ja jagavad siinseid tegemisi ka teistega.

Oma sündmusi on ette valmistamas teinegi Tartu 2024 ettevõtmine, Tartu Maailmaülikool, mida veab Tartu Ülikooli eetikakeskus, mis on ülikooli valdkondi ühendav üksus. Kogukonnad on teretulnud kogukonnaprogrammi ja maailmaülikooli sündmusi liitma, täpsem informatsioon siit.

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi arendustiimi koordineerib Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht. Kontakt: kristiina@tas.ee, 5340 9873.