Vasara 2023 – notikumiem bagātais Tartu apriņķis

Kāds ir Tartu vasaras gars? Tie ir siltie vakari promenādē “Emajõgi Riviera”, riteņbraukšana „zelta stundā“ dzīvības pilnajos parkos Peipsvērē [Peipsiveer], un kāpēc gan ne pa Sādjerves ezeru [Saadjärv]? Tartu un Tartu apriņķis šovasar gaida tevi ciemos, lai tu varētu atpūsties patiesā Tartu stilā!

Liellaiva “Jõmmu” Peipusa ezerā. Fotogrāfija: “Näljane Nelik” (Izsalkusī četrotne)

Piedzīvojumi ezeros un upē

Arbi ezera krastā izbūvētā pludmales promenāde tradicionālo priežu pilsētiņu Elvu ir pārvērtusi par īstu vasaras pavadīšanas pilsētu!
Ja tevi interesē ne tikai peldēšana, bet arī piedzīvojumi, vari doties izbraucienā ar plostu pa Sādjervu [Saadjärv] aizraujošu stāstu pavadībā un atklāt gleznainus dabas skatus Ledus laikmeta centrā [Jääaja Keskus].
Blakus ezeriem atrodas ne mazāk aicinošā Emajegi [Emajõgi], kur tiek piedāvāti vasaras izbraucieni ar kanoe laivām, liellaivu “Jõmmu” un citām upes laivām.

Traļļo un raļļo!

Jaunākie atpūtnieki tiek aicināti pavadīt izklaidējošu dienu Vudilas rotaļu zemē [Vudila mängumaa], kur ūdensprieki nebeidzas. Adrenalīna entuziastiem būtu vērts izpētīt arī Elvas vai Letemā [Lättemaa] Piedzīvojumu parkus. Ziemeļvalstīs lielākais motocentrs Langē ar savām kartinga un krosa trasēm sajūsminās ikvienu lielu ātrumu un neaizmirstamus braucienus mīlošu motosporta entuziastu!

Tartu atpūšamies bez auto

No auto brīvais bulvāris [Autovabaduse puiestee] no jūnija beigām līdz augusta sākumam piedāva aizraujošu programmu un kultūras piedzīvojumus Tartu pilsētas centra artērijā! No auto brīvais bulvāris jau ceturto reizi Tartu pilsētas centru no parka līdz Emajegi upei [Emajõgi] savieno vienā veselumā, sniedzot apmeklētājiem koncertus, sportiskas dienas un ģimenes programmu. Šeit var izmantot ielas mēbeles, ļauties spontānam priekam un labām domām.

Izpēti dzīvi Sīpolu ceļā [Sibulatee]

Uz Peipusu ir vērts doties jebkurā gadalaikā, bet īpaši patīkami ir doties uz piekrastes ciemiem vasarā, kad zaļo sīpolloki un ezerā ir patīkami silts ūdens. Sīpolu ceļā darbojas Patvāru māja [Samovarimaja], Voronjas galerija un Lidojošais Kuģis [Lendav Laev], kas sniedz priekšstatu par autentisko vecticībnieku dzīvi. Apskates vērta ir arī Alatskivi pils un dabas centrs, pa kuru klīstot, ceļmalā ir vērts iegādāties kūpinātās zivis.

Peipusa novada apmeklētāju centra pagalmā Sīpolu ceļā. Fotogrāfija: Ahto Soaru

Koncerti visā Tartu un Tartu apriņķī

Vasaras sezonā patīkamu koncerta baudījumu var piedzīvot gan Emajegi [Emajõgi] krastā, gan skaistajos muižas parkos. Muzikālā vasara uz Lukes muižu [Luke mõis] aicina iemīļotus māksliniekus, piedāvā īpašu programmu “Antonius” pagalmā un ļauj izjust auto brīvību. Koncertos valda gars un enerģija, ko var piedzīvot tikai Tartu.

Atpūties no saules muzejos

Pa vidu relaksējošajai atpūtai Emajegi [Emajõgi] ūdeņos noteikti ir vērts doties uz kādu no Tartu muzejiem, kur visas vasaras garumā var atrast lieliskas pastāvīgās un ceļojošās izstādes, kā arī darbnīcas, kurās var nodarboties ar mākslu, zinātni un izzināt dabu. AHHAA zinātnes centrā visu vasaru apskatāma izstāde visai ģimenei “Ahā, maņas!”, kurā var iekļūt galvu reibinošos maņu labirintos, kur viss nav tā, kā šķiet pirmajā mirklī. Vai vari ticēt pats savām acīm? Jā, taču jebkurā gadījumā ir vērts arī spicēt ausis. Un paturi prātā, ka viss, ko dzirdi, var izrādīties nepatiess, kad tu tam pieskarsies. Un ja bāzīsi degunu nepareizajā vietā, vari nokļūt pavisam mānīgu aromātu pasaulē. Apsolām, ka AHHAA un Igaunijas Nacionālais Muzejs ir tikai neliela daļa no aizraujošās pasaules, kas atklājas, pētot kultūras dzīvi Tartu.

Baudi kino brīvā dabā

Ja ceļojums uz Tartu ir plānots pašā vasaras vidū, šajā laikā vari apmeklēt nakts kino, piemēram, No auto brīvajā bulvārī [Autovabaduse puiestee]Igaunijā lielākais brīvdabas kino rātslaukumā tiek atklāts tikai jūlija beigās, kad norisinās Tartu mīlestības filmu festivāls “Tartuff”, kas godina vērtīgas filmas un sniedz pavisam citādu kino pieredzi nekā ierasts. Un, kas vēl labāk – kinofestivāla nedēļas nogalē norisinās arī Tartu ēdiena un vīna festivāls, kurā pirms filmas baudīšanas vari paķert līdzi gardu ielu ēdienu!

Mākslas hotelis Pallas. Fotogrāfija: visitestonia

Nakšņo mākslas ielokā

2020. gada maijā atjaunotā viesnīca Art hotel Pallas apbur viesus ar interjera dizainu, kas radies, iedvesmojoties no “Pallas” skolas mākslinieku darbiem. Drosmīgas krāsu gammas un māksla ir atrodama katrā numuriņā. Svītās kā galvenie elementi ir mākslas darbu iedvesmoti sienu un griestu gleznojumi, piemēram, Konrad Mägi “Venēcijas motīvs”, Ado Vabbe “Arlekīns” un citu Igaunijā populāru mākslinieku darbi.

Patiesa pērle elpas atvilkšanai ir Tartu vecpilsētas Domkalna [Toomemägi] pakājē esošā viesnīca Lydia, kurā, klausoties koku šalkoņā, var izbaudīt spa-lounge bagātīgās relaksācijas iespējas.


Tuvāk ar Tartu apriņķi iepazīsties mājaslapā www.visittartu.ee.