Seto laevafirma tõmbas Emajõel ja Peipsil elu käima

Eesti iseseisvumine andis valusa hoobi Emajõe ja Peipsi järve veeliiklusele, mil kadusid laevaliinid Emajõel ning Tartu ja Pihkva vahel ning mil väikelaevu võis sisevetel suisa tikutulega otsida. Möödunud kümnendi algul hakkas olukord paranema ning praeguseks on Tartus Karlova sadamas väljarenditud kõik sadakond paadikohta ning Peipsil ja Emajõel tehakse jälle regulaar- kui lustisõite.

Lõuna-Eestis on sisevetel suurimaks tegijaks tõusnud Seto Line Reisid OÜ, mille mootorlaevad “Alfa”, “Maara”, “Komeet” ja “Hilara” teevad nii tellimus-, romantika- kui regulaarreise Tartu, Värska ja Räpina sadamatest. Seto Line Reisid OÜ juhatuse liige Toomas Sein tõdes, et kerge see äri pole, kuna hooaeg jääb väga lühikeseks, kuid sellegipoolest pole ettevõte käega löönud, kuna ettevõtjale kuuluv firmade võrgustik toetab ka sesoonset laevaäri.

Värska ettevõtte klientuur Tartus

Seto Line Reisid OÜ juured on Värskas, kus laevafirma alustas reisijate veoga, kuid seitse aastat tagasi laieneti Tartusse. “Aastaid tagasi, kuid Tartu sadam kukkus majanduslikult kokku, rentisime reisilaev Pegasust. Tulemused olid head ja meile pakuti ka Pegasust müüa, kuid eelistasime siiski uuemat alust,” meenutas Toomas Sein. Laevade ostmine pole aga sugugi kerge, sest nagu öeldud, kestab hooaeg pelgalt kolm kuud, mistõttu pangad sellist äri eriti rahastada ei soovi. Seto Line Reisid opereerib Tartus ka Karlova sadamat ja Atlantise paadisilda, mistõttu see tegevust toetab ka laevadega majandamist.

Emajõel elu tagasi

Kui nullindate alguses oli Emajõel vaikelu, siis nüüdseks on olukord muutunud. Jõel kulgevad väikelaevad ning Karlova sadama kõik sadakond paadikohta on praeguseks kõik väljarenditud. Toomas Seinile tegi head meelt, et ka need inimesed, kellel pole jahti või mootorpaati on samuti avastanud veevõlud. “Meil on väga palju tellimusreise, laevadel on peetud nii koolitusi, sünnipäevi, poissmeesteõhtuid kui olnud isegi üks peielaud,” meenutas ta. Sealjuures pole laeva rendihind sugugi ülemäära kallis, jäädes paarisaja euro hinnaklassi ehk teisisõnu samasse suurusjärku, kui rentida näiteks kohvikuruumid. Populaarsed on ka laevareisid Räpinast ja Tartust Piirissaareele ja seda vaatamata, et Tartust kulub Piirissaarele sõiduks neli tundi. Värskas on Seto Line Reiside kodusadamaks Värska sanatooriumi rand, kus toimuvale Värska Veepeole on ettevõte samuti õla alla pannud.