Sangastes tuleb järjekordne Rukki Päev

Eeloleval laupäeval leiab Sangaste lossi hoovis aset järjekordne Rukki Päev, mille raames toimub traditsiooniline laat, koduleiva konkurss ja palju muud põnevat.

Sangastes on läbi aegade au sees hoitud samanimelist talirukkisorti, mille Sangaste mõisahärra, rukkikrahviks nimetatud Friedrich Georg Magnus von Bergi 1875. aastal aretas ja mis on siiani vanim kasvatatav aretussort Euroopas. Kuigi 1880. aastal toimunud Pariisi maailmanäitusel omistati ‘Sangaste’ rukkile kuldmedal ja 1893. aasta maailmanäitusel Chicagos aga hõbemedal, on kaasajal selle sordi kasvatamine jäänud tagasihoidlikuks, mis aga ei vähenda Sangaste rukki väärtust, kuna tegemist on kvaliteetse ja külmakindla sordiga. ‘Sangaste’ kvaliteedist annab aimu ka asjaolu, et Kanadas kasvatatakse sama sorti Kodiaki rukki nime all, millest valmistakse kuulsat Canadian Gold viskit.

Meeleolukas perepäev

Väärtustamaks Sangaste kuulsat leivavilja korraldab MTÜ Sangaste Rukkiküla iga aasta augusti esimesel nädalavahetusel Rukki Päeva nime kandvat meeleolukat perepäeva, mis tänavu toimub 4. augustil Sangaste lossi hoovis. “Rukki Päevaga teeme kummarduse nii Sangaste rukki kui selle aretaja krahv von Bergi ees ning teisalt tahame propageerida ka rukkileiba kui sellist,” rääkis MTÜ Sangaste Rukkiküla juhatuse liige Mae Juske. Sestap on Rukki Päeval aset leidnud ka koduleivakonkurss, kus maitsvaima koduleiva valivad Rukki Päeval külastajad ja kus auhinnad parimatele leivaküpsetajatele tulevad Sangaste Rukkiküla liikmetelt. Korraldajad paluvad rukkileiva konkursist osavõtust teada anda telefonil 52 05 142 või tuua hommikul leib lahtilõigatult kohale. Samuti toimub Sangaste lossihoovis Rukki Päeva raames ka kohalike toodete laat, kuhu Sangaste lossi perenaise Triin Laksi sõnul on oodata juba 60 müüjat ja kus pakutakse peaasjalikult ümberkaudsete piirkondade ehedaid tooteid. Pisikesed külalised saavad aega veeta batuudil hüpates või vanematega üheskoos, erinevates töötubades osaleda.

Lossihärra grammofon jõudis koju

Selle aasta Rukki Päeva raames toimub ka ajalooline sündmus, kui kell 13 antakse Sangaste lossile pidulikult üle von Bergile kuulunud grammofon. Rukki Päeva veab Contra ja lõõtsa tõmbab tema poeg Herbert, kes juba ka esimesed tunnustused pillimängu eest saanud. Igati kohaselt saavad kõik huvilised Rukki Päeva lõpuks minna Sangaste Rukkimajja rukkirokile Waters Wheelsiga.