Peipsi veeres lõid puhvetid päevaks uksed valla

  1. septembri hommikul on Alatskivil vaikne. Mõni ime, on ju laupäev. Korraga avaneb Veinikeldri puhveti silti kandva maja uks ning sealt astub välja häälekas Soome turistide grupp. Kuigi päev pole veel õieti alanud, on järjekorras juba teine Sibulatee puhvetite päev täies hoos.

Kuigi asjatoimetused veel käivad, kehutab Veinikeldri puhveti peremees kõiki huvilisi sisse astuma, kuna ahjust olla just välja tulnud kaneelirullid. Nii ka oli ja lisaks imemaitsvatele kaneelirullidele sai mekkida ka erinevat koduveini. Egas asjata kandnud söögikoht Veinikeldri nime.

Tänavusel puhvetite päeval oli oma majades või hoovides uksed avanud 26 puhvetit, millest neli ootasid oma külastajaid Alatskivil. Ja neid ei tulnud kaua oodata, sest esimesed huvilised olid kohal kohe puhvetite avamise puhul.

Põhjus teelt kõrvale pöörata

Kui igapäevaselt pole just palju põhjuseid suurelt teelt kas Nina või Kolkja poole pöörata, siis puhvetite päev andis selleks suurepärase võimaluse ning  viidad suunasid huvilised Nina küla läbivale kitsale teele, mille ääres oli oma väravad valla löönud Vaino talu puhvet ehk Vaino dvor. Taluperemees kehutas ostma suitsuahjusooja latikat, kuna tegemist olevat Nina külas ainukese kohaga, kus tollel päeval värsket suitsukala sai. Reklaam kukkus viljakale pinnale ning suitsukala mekiti nii kohapeal kui viidi hellalt kahel käe autodesse.

Muidu vaikse Kolkja küla rahvaarv oli puhvetite päeval suisa kordistunud. Küla läbiva sõidutee ääred olid palistatud autode ja bussidega ning söögikohad puupüsti rahvast täis. Uksed olid avanud ka Peipsimaa Külastuskeskuse keldrikorrusel olev sigurimuuseum kui Kolkja vanausuliste muuseum, mida külastati samuti väga usinalt ning siguriküpsetamiskelder oli kogu aeg rahvast täis.

Varnjas oli samal ajal ka sibulalaat, millele juba kaugelt vihjasid suurte sibulavanikutega laadalt lahkuvad inimesed. Jutte, et tänavune vihmane suvi ja sügis olla polevat sibulakvaliteedele just kõige paremini mõjunud, soovitasid sibulakasvatajad mitte just väga tõsiselt võtta. “Sibulaid tänavu väljas järelkuivatada ei saanud, kuid sibulad on kuivatatud siseruumides, mistõttu säilimisega mingeid probleeme pole,” kummutasid nad külajutte.

Kogukonna huvi on suur

Sibulatee Puhvetite päeva korraldas MTÜ Sibulatee, mille eestvedaja Liis Lainemäe sõnul oli kohaliku kogukonna huvi puhvetite avamise vastu väga suur. “Eelmisel aastal, kui puhvetite päev oli esimest korda, avas uksed 16 puhvetit, kuid tänavu oli puhveteid juba 26. Samas, kui võtta arvesse ka need huvilised, kes hiljem tahtsid liituda, siis oleksime võinud avada kümmekond puhvetit veelgi enam,” rääkis ta.

Vihmane ilm on oma märja templi vajutanud nii mõnelegi tänavusele suurüritusele ning erandiks polnud ka puhvetite päev, mida samuti vihmahood väisasid. Liis Lainemäe sõnul see aga päeva väga ära ei rikkunud, kuigi külastajaid oli mullusest veidi vähem. “Teisalt oli ka puhveteid rohkem, mistõttu külastajad hajusid ära ja kui ma vaatan nüüd külastajate tagasisidet, siis inimesed jõudsid sellel aastal külastada rohkem puhveteid kui mullu.”

Korraldajate hinnangul võiks tulevikus puhvetite päeval olla avatud paarkümmend puhvetit , samas kui puhvetite poolt pakutav võiks olla veelgi tummisem. “Siinkohal kutsun üles kogukondi seljad kokkupaneva ja ühise puhveti avama, nagu tänavu tehti Varal, Koosal ja Kokoral,” ütles ta.