Ökoküla panustab koostööle ja kondiaurule

Kuigi tänapäeval tundub hobusega põllutööde tegemine ja metsast puude välja viimine anakronismina, on MTÜ Parmu Ökoküla eestvedaja Kalev Raudsepp kindlalt seda meelt, et hobust on maal majapidamises ilmselgelt veel vara mahakanda.

Ökokülas  elab omajagu hobuseid, kelle eest hoolitseb ökoküla ainukene palgaline töötaja Raul Tiit ning paljusid neist kasutakse igapäevastel töödel.

Külaelanikud künnavad hobustega põldu, teevad heina ning veavad talvel ka metsast puid välja. Sealjuures näitab Kalev Raudsepp väiketraktorile mõeldud kaarutit, millele osavate kätega kohalikud mehed ehitasid juurde jõuülekande, mis võimaldab ka hobust panna kaarutit vedama.

“Eestis on hobune tööloomana jäänud unarusse, on küll üksikuid hobitalunikke, kes teevad üht või teist tööd hobusega, kuid see pole ka õige, sest tööhobune peab kogu aeg rakkes olema,” rääkis ta.

Raudsepp möönis, et oma esmapilgul jääb hobune oma efektiivsuselt masinale alla, kuid seda vaid esmapilgul. “Kõigepealt on masina soetamiskulud suuremad, aga mis peamine, kui me ostame masina, siis läheb see raha kohalikust kogukonnast välja, kuid hobutöö puhul jääb see raha ringlema kogukonda.”

Kalev Raudsepa hinnangul on hobutöö on oluline tegur veel ka toidujulgeoleku mõttes. Kriiside puhul muutub ilmselgelt defitsiidiks ka fossiilne kütus, mistõttu hobused on siis asendamatud. Paraku on Eestist hobustega töötamise oskused ära kadumas ning Parmu ökoküla inimesed on missiooniks võtnud ka nende oskuste säilitamise.