Mooste Taaskasutuskoda annab unustatud esemetele uue elu

Viis aastat tagasi alustasid Kristi Zolgo ja Piret Parmi esmapilgul näiva hullumeelse projektiga – nad avasid Moostes Taaskasutuskoja, mis hakkas müügis olevaid esemeid müüma nii Mooste mõisas asuvas poes kui ka internetis.

“Ma ei teinud siis ega ka tee nüüd saladust, et rajasime koos Piretiga Taaskasutuskoja nii missioonist kui ka soovist pääseda korrakski oma väikeste laste juurest kodust välja. Ja kuigi kõrvalvaatajale võib tõesti tunduda jabur, et pean siin pakkima näiteks lihakirvest, mida keegi on meie e-poes tellinud, siis reaalsus on see, et just e-pood on kõik need aastad meid veepeal hoidnud,” rääkis Kristi Zolgo. Kristi Zolgo lisas, et uskumatult palju inimesi hoiab nende e-poel pidevalt silma peal. Kui uut kaupa pole mõnda aega lisandunud, siis kukub kohe ka käive ja elavneb samas, kui poodi lisandub uut kaupa. 

Kuid poe majandamine pole ainukene, millega Taaskasutuskoda tegeleb. Kaks korda aastas viiakse Mooste mõisa hoovil läbi kirbuturg, mis on muutunud uskumatult populaarseks. “Esimene kord oli meil 28 müüjat, nüüd oli neid 156, see on uskumatu kasv. Jah, meil on platsimaks vaid üks euro ja me ei soovi seda tõsta, et inimestel ei tekiks survet müügiks kuluvat summat tagasi teenida, nii et meil pole eesmärki kirbukatega raha teenida,” rääkis ta. Praeguseks võibki Mooste kirbuturg nimetada end uhkusega juba Lõuna Eesti suurimaks kirbuturuks. Vähe sellest, paljud on Mooste Taaskasutuskojale etteheitnud, et nad müüvad oma asju liialt odavalt, kuid Kristi rõhutas veelkord, et nende eesmärk pole raha teenida. “Oleme otsustanud, et poele peale maksma ei hakka, kuid kuna mina töötan optometristina, siis pole meil ka sellist kasumiteenimise survet. Kui see oleks minu põhitöökoht, siis võib-olla oleks ka suhtumine teine,” mõtiskles ta.

Tuhanded tonnid kaupa

Taaskasutuskoda avas 2014 aastal koostöös kohalike omavalitsuste ning Eesti Keskkonnateenused ASiga Otepää, Põlva ja Valga jäätmejaamades oma vastuvõtupunktid, kus möödunud aastal toodi poodi 4,5 tonni esemeid. Vähe sellest: inimesed toovad seisma jäänud asju ka otse poodi ning siinjuures on palju neid, kes toovad oma kadunud lähedastele kuulunud esemed, mida neil kuskile panna ei ole, kuid ära visata ka ei raatsita. Ja siinkohal on andmisrõõm vaata, et suuremgi saamisrõõmust. Taaskasutuskojas sorteeritakse esemed ning vajadusel ka pestakse ja puhastatakse. Kusjuures nõude puhul on Taaskasutuskoda teinud ka pakkumisi, kus suurem kogus nõusid antakse ära üsna sümboolse raha eest. Idee on sealjuures väga lihtne – asendada suviste grillipidude plastmassnõud taaskasutusnõudega, mida võib julgelt öösel välja jätta. Taaskasutuskojas tegeletakse edukalt ka laenutusega. Laenutatud on nii raamatuid, kuid viimasel ajal on muutunud järjest populaarsemaks mõne suurema peo puhul nõude laenutamine. Muide, kojas on praegugi süstematiseeritud raamatuvalik, kuid kui raamatuid toodi juba liiga palju, siis toimetas kojarahvas need Räpina paberivabrikusse, kust saadi vastu joonistuspaberit, mis omakorda annetati kohalikule koolile. Tegelikult ongi Taaskasutuskoja vaieldamatud hitid nõukaaegsed kööginõud, Norma topsikud, noad ja kahvlid, kuid samas ka aegumatut klassikat nagu näiteks Lorupi klaasi. Ja kuigi Kristi on viis aastat tegelenud vanade esemetega, satuvad tema kätte aeg-ajalt siiski esemed, mis suudavad teda üllatada. “Näiteks mingi munade vahule peksmise vispel, millest huvilised valmistavad näiteks lampe,” tõi ta näite. Paljud Taaskasutuskoja külastajad võtavad seda ka kui muuseumikäiku, sest leiavad sealt asju, mis on olnud saatjaks nende lapsepõlves ning lugusid, mis siis tuleb, on väga palju. Nii nagu ka asju, mis ikka ja veel Moostesse jõuavad. Sestap ongi Kristi Zolgo seda meelt, et kauba puuduse pärast pole mõtet muretseda ning selle poolest võib keskus veel pikalt tegutseda. Pigem on probleemiks koja vedajate jaks, sest nagu öeldud, teevad mõlemad noored naised seda tööd suures osas missioonitundest, ja seni kui jaksu jätkub, tegutseb omanäoline Mooste Taaskasutuskoda edukalt edasi.