Lüübnitsa kala – ja sibulalaat ei näita vaibumise märke

Setomaa suvi oli sündmuste poolest ülimalt tihe, kuid vaatamata sellele jätkus külastajaid kõikidele üritusele ning tänavu 25.- 26. augustil järjekorras juba 18 korda aset leidnud Lüübnitsa sibula – ja kalalaat ei näita samuti vaibumise märk. Pigem isegi vastupidi.

18 aastat tagasi, kui esimene Lüübnitsa laat toimus, oli see pelgalt üks küla müügipäev, kus kohalikud inimesed müüsid aia- ja põllusaadusi. Kuid mida aeg edasi, seda suuremaks laat kasvas ja viimastel aastatel on laadamüüjate arv jäänud 250-300 vahel ning mullu külastas laata ligi 6000 inimest. Tänavuse laada korraldaja Raili Mõttus arvas, et tänavu võib jääda laadakülastajate arv  veidi väiksemaks, kuna paljud huvilised ostsid sibula ära juba Seto Kuningriigi päeval. “Kuna tänavu oli tegemist järjekorras juba 25. Seto Kuningriigiga, siis oli see eriti suurejooneline ja kuna kuningriigipäev toimus esmakordselt Lüübnitsas, siis ostsid paljud külastajad juba sibula kaasa,” rääkis Raili Mõttus.  Tänavu oli laadale ennast registreerinud ligi kolmsada müüjat ning korraldajad olid sunnitud registreerimise isegi ennetähtaegselt peatama, kuna müüjad platsile rohkem ei mahu. Tänavuse laada eripäraks oli ka see, et vähenenud on Lätist pärit müüjate arv ning samas on lisandunud Eestist pärit kauplejaid, kes kunagi varem pole sellel laadal müümas käinud. Erinevalt eelmistest aastastest polnud laadal tänavu ka õpitubasid, kuid selle asemel oli laadal kohal teaduskeskuse AHHAA Psühhobuss, kus huvilised said kogeda läbi kõrgtehnoloogiliste kuvarprillide virtuaalreaalsust. “Midagi taolist pole meie laadal varem olnud ja ma usun, et see saab väga põnev olema, sealjuures saavad kõik piletiostnud Psühhobussi külastada tasuta,” lisas Raili Mõttus.

Loomulikult ei puudunud laadalt ka muusika ning esimesel päeval astusid laadalaval üles Räpinast pärit ansambel Mahmõr ja Härra Kuu Pärnust ja laada teisel päeval astus üles tänavune Rahvabänd ehk siis Nedsaja Küla Bänd.