Uudsed lähenemised

Lõuna-Eesti innovatsiooniks on teha asju kvaliteetselt ja mitte suures koguses, vaid keskendudes põnevatele niššidele. Just sellistele, mis inspireerivad nii tegijat ennast kui ka teisi.

Innovatsioon – täiesti uus või vana uues kuues

Eesti inimesed tahavad teha suuri asju ja Lõuna-Eestiski leidub selliseid inimesi palju. Siin tehakse tipptasemel teadust ja siin on piisavalt teadlikkust, järjest rohkem ka koostööd. Harmooniline ühiskond ei ole homogeenne, vaid erisusi aktsepteeriv, ka väikest keelt kaitsev, kohalikku omapära märkav ja puhast loodust hoidev. Haritus ja ettevõtluspisik on aga võtmed, mis avavad iga piirkonna edule.

Lõunaeestlastele toob näo naerule nii mõnigi teistmoodi tegemine – on ju Lõuna-Eesti peale puidusektori ja teiste traditsiooniliste valdkondade ka matkajate paradiis, kohaliku toidu gurmaanide meka, käsitööhuviliste kants, loovmajanduse taimelava. Kõiki neid suundi annab veel palju ägedamalt käima lükata.

Kui ühendada traditsiooniline eluviis, esivanemate tarkus ja tänased tehnoloogiad, sünnivad loovad ning kestlikud lahendused, mis võimaldavad ennast teostada, tulu teenida ja peale kauba veel maailma parandada. Vähemalt nii paistavad kinnitavat nutikad näited Lõuna-Eesti ettevõtlusmaastikult. Olgu jutuks Vana-Jüri seebikoda, Kurenurme päikesepark või Mooste mõisa meistrite hoov, kõigi nende tegemiste eestvedajad müttavad väsimatult ettevõtlikkuse eesrindel. Igaüks omal moel, pakkudes täiendust kümnetele ja sadadele teistele Lõuna-Eesti ettevõtlikele inimestele.

Lood uudsetest lähenemistest

„Innovatsioonil on mitu nägu: ühe jaoks väljendub see tehnoloogias, teise jaoks traditsiooniliste tarkuste uuenduslikus kasutamises, kolmas kujutab innovatsiooni teadvustatud arenguprotsessina, neljas näeb innovatsiooni kehastusena novaatorlikku idufirmat, viies hoopis midagi muud… Keegi ei kahtle aga selles, et alguse saab innovatsioon inimestest. Kummalisel kombel on sattunud Lõuna-Eestisse hulgaliselt just neid inimesi, kellest saab alguse iseäranis palju innovatsiooni.“

National Geographic Eesti, september 2017
Autor Silver Kommusaar

Loe lisa NG artiklitest

Galerii