Kohalikud algatused

Lõuna-Eestist leiab erinevaid elulisi näiteid kogukonnaalgatustest, mis on mõjutanud inimeste mõtteviisi ja käitumist ning paikkonna või kogu piirkonna arengut.

Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad

Ärevatel aegadel saame kõik korraga aru, et neidsamu vanu lihtsaid teadmisi ja oskusi, mida Lõuna-Eesti suitsusaunakombestikust kuhjaga leida võib, vajame tegelikult hädasti ka nüüd, üleilmastuvas ilmas. Uudsel moel. Sotsiaalne innovatsioon ongi märksõna, mille hiljutine eriolukord meie kõigi teadvusesse tõi. Kuidas hakkama saada ootamatus olukorras, millist veel hetk enne ettegi kujutada ei osanud? Ainult loovalt ja leidlikult! Üheskoos.

Kohaliku algatuse näited Lõuna-Eestist

Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakonna valdkonnajuhi Katrin Reiljani sõnul on Lõuna-Eesti pealinna tuntuim kogukondlik algatus ilmselt sTARTUp Day korraldamine. Kogukonna aasta sündmuse idee sündis 2015. aastal saunas. Kuna Tartu on uuendusmeelsete ning ettevõtlike inimeste linn, langes see idee väga viljakale pinnasele. Nüüdseks on heade mõtete linnas kujunenud tugev start-up-kogukond, kus kaheksa erineva valdkonna organisatsiooni tegutsevad kõik ühise eesmärgi nimel, et Tartu oleks parim paik heade äriideede alustamiseks ja kasvatamiseks. Järjelt juba viies sTARTUp Day leiab aset 2021. aasta jaanuaris.

Võru linnavalitsuse arendusnõunik Tiina Hallimäe toob välja 2019. aastal korraldatud Koreli oja kalda-ala istutustalgud, mille raames tulid kokku Võru linna erinevad kogukonnad, et tuua linnasüdamesse elurikkust juurde. Enam kui 400 inimest lõid ühiselt ja oma soovide järgi Koreli pargi, kus kohtuvad nüüd erinevas vanuses ja erinevate huvidega kogukonnaliikmed. Võrokeste algatus pälvis tunnustuse kui üks parimaid mulluseid keskkonnategusid.

Jõgevamaa Koostöökoja hinnangul tegutseb üks aktiivsemaid sealse piirkonna kogukondi Mustvee vallas Kääpa külas, kus Annika Orase eestvõttel on külas elu käima lükatud. Tänu sellele on saanud hoo sisse Kääpa OTT-liikumine ehk otse tarbijalt tootjale võrgustik, kogukonnas on korraldatud talguid ja avatud talude päevi ning lisaks on pandud ühiste jõududega tööle Kalevipoja muuseum.

Kohaliku algatuse lood

Valgamaa Partnerluskogu tegevjuhi Tiina Ivaski sõnul väärib tähelepanu piiriäärne võrgustik KOTUS, kuhu kuuluvad Taheva, Karula ja Mõniste piirkondade ettevõtjad ja ühingud. Üks suuremaid koostöö vilju on olnud 2019. aastal korraldatud Üülaat, millest soovitakse kujundada piirkonna tunnusüritust. Üülaada korraldamisel oli abiks ligi 60 inimest ning külastajaid kogunes mõlemalt poolt piiri üle 800. Lisaks on KOTUS rajanud ka kogukonnaköögi, kus plaanitakse korraldada kursuseid ja pakkuda toitlustust.

National Geographic Eesti, mai 2020
Autor Grethe Rõõm

Loe lisa NG artiklitest

Galerii

Autor Grethe Rõõm