Araabia road Peipsi võtmes? Jah, see on võimalik!

25-26.augustil toimunud “Peipsi Toidu Tänav 175 km” üks omapärasemaid pop-up restorane oli Peramaa puhkekeskuse veetud Peramaa Torniresto, mis avas oma uksed 28 meetri kõrgusel Rõka vaatetornis ning mis pakkus külalistele araabia toite Peipisimaa tooraintest.

Restorani vedava Külli Kella sõnul tekkis neil Peipsi Toidu Tänava menüüd kokku pannes mõte teha Peipsimaa toitu pisut omanäolisemas võtmes. Kui ta rääkis oma ideest Tartu Rahvusvahelise Maja rahvale, haarati sellest mõttest kohe kinni. “Tartu Rahvusvaheline Maja koondab nii Tartus õppivaid kui ka siin elavad välismaalasi. Kuna just toit on parim tee saada aimu kohalikust kultuurist, siis nad olid väga huvitatud toidutänaval osalemisest,” rääkis Külli Kell. Nii askeldaski Peramaal rahvusvaheline seltskond, kuhu kuulusid toidusõbrad Süüriast, Palestiinast, Pakistanist, Vietnamist, Soomest, Hongkongist ja Lätist.  Kõik pakutud road olid Lähis-Ida köögist, kuid valmistatud eranditult Peipsimaal  toorainetest. Köögitiimi eestkõneleja, Eestis kolm aastat elanud Jameela Prits ütles, et kuigi Eesti ja Araabia köök on üsna erinev, on ka Eesti kohalikust toormest võimalik valmistada Araabia köögile omaseid roogasid. “Araabia köögis kasutatakse palju veise- või lambaliha, kuid meie kasutamise kebabis hoopis põdraliha. Kusjuures sõna põdraliha kuulsin ma alles siin esimest korda,” naeris veatut eesti keelt rääkiv Jameela. Jameela sõnul pakkusidki nad Peramaa kohvikus peaasjaliku Süüria sugemetega roogasid nagu näiteks eelmainitud põdraliha kebabi, kitseliha pirukaid, oapada, kippeh’i ning araabia maiust baklavat. “Pakkusime ka läätsesuppi, mis on Araabiamaades väga populaarne, kuna läätsesupp annab sama palju proteiini kui liha,” rääkis ta. 

Küll Kelli sõnul oli aga kõige populaarsem vaieldamatult baklava, mille kokad oli valmistanud Peipsimaa võtmes. “Baklava on teadupärast eestlaste maitsemeelt arvestades väga magus, kuid meie kokad kasutasid baklava valmistamisel punast sõstart ja sarapuupähkleid ning tulemus sai väga maitsev,” rääkis ta. Kohviku perenaine lisas, et inimesed võtsid Araabia road väga hästi vastu ja kui nad pakkusid kohapeal nii tavalist- kui araabiakohvi, siis enamus eelistas ikka araabiakohvi. Jameela Pritsi sõnul pole aga ka Eesti kodudes mingi probleem valmistada araabia roogasid, sest kuigi kõiki tooraineid pole saada, siis üht-teist asendades võib tulemuseks saada väga põnevad road.

“Peipsi Toidu Tänav 175 km” raames avasid augustis Vasknarvast Saaboldani kulgevas pop-up restoranide ketis uksed kümned ja kümned söögikohad, kus pakuti Peipsimaa puhtast toorainest roogasid ja jooke. Lisaks pop-up restoranidele leidis Peipsimaal neil päevil aset kolm pikaajaliste traditsioonidega sündmust: Kallaste ning Lüübnitsa kala- ja sibulalaadad ning Kuremaa Küüslaugu Festival.