Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames sel laupäeval peetav Rõuge kogukonnafestival keskendub kohalikule toidule
4.09.2023
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames toimub 8.-9. septembril Rõuge kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit“, mis keskendub kohalikule toidule ja mahetoidule. Sisukate arutelude, praktiliste töötubade ja eheda kultuuriprogrammi kõrval annab kogu sündmusele kaalu kohalike ettevõtjate toodangut pakkuv Uma Mekk laat. Festivali esimese päeva tegevused on suunatud Rõuge valla haridusasutustele, muuhulgas leiab aset laste suvel kasvatatud aiasaaduste nunnunäitus.
Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi meeskonna liige Kerli Kanger ütles, et Rõuge kogukonnafestival on eelkõige kohaliku toidu pidupäev. „Toidu temaatika puudutab meid kõiki, seejuures muutub üha olulisemaks kohaliku toidu ja ka mahetoidu väärtustamine,“ lausus Kanger. „Intensiivpõllunduse mõjude teadvustamine ning suurema tasakaalu leidmine inimese vajaduste ja looduse taluvuspiiri vahel ongi Rõuge kogukonnafestivali arutelude üheks läbivaks teemaks. Praktilised töötoad annavad aga häid nippe, kuidas saame end varustada tervisliku toiduga, vähendades samas toidutootmisega kaasnevat keskkonnakoormust ja jalajälge.“
Rõuge valla arendusnõunik ja kogukonnafestivali üks korraldajaid Rutt Riitsaar märkis, et festivali koostööpartnerite ring on lai ja suurt tähelepanu on pööratud kogukonna kaasamisele. „Rõuge kogukonnafestival erineb tavapärastest toidusündmustest just selle poolest, et oleme valla eesvõttel korraldatud ettevõtmisse kaasanud aktiivselt kogukonda, teadlasi, kogenud praktikuid ja eri valdkondade koostööpartnereid, samuti pöörame eraldi tähelepanu laste toidu- ja keskkonnaalase teadlikkuse suurendamisele. Hea koostöö märgiks peame sedagi, et esmakordselt peetava kogukonnafestivali raames toimub ka kohalike ettevõtjate toodangut pakkuv laat Võrumaa tuntud toidumärgise Uma Mekk egiidi all.“
Rõuge kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit“ toimub 8.-9. septembril Rõuge Ööbikuorus. Kogukonnafestival algab reedel, 8. septembril, mil Rõuge valla haridusasutuste lapsed saavad osa võtta töötubadest Ööbikuorus ja tuua ka enda kasvatatud aiasaadused nunnunäitusele. Festivali põhipäev on laupäev, 9. september, mil Rõuge Ööbikuorus algab programm kl 9.00 ja lõpeb kl 16.00, mahutades harivaid loenguid, põnevaid arutelusid ja praktilisi töötubasid, laadamelu ja ehedat kultuuriprogrammi. Päeva vältel saab kuulda ja õppida kompostimisest, mullast, jäätmetest, kliimast, kestlikust põllundusest, segaviljelusest, kaunviljadest, seemnetest, permakultuurist ja isegi Jaapani hapendamiskunstist. Lastenurgas saab tutvust teha ponide, kitsede ja hanedega. Päeva lõpetab paneelarutelu „Kuidas avalikus toitlustuses edendada kohaliku mahetooraine kasutamist?“ Loengud ja kultuuriprogramm on kõigile tasuta, töötubades osalemine maksab 5 eurot. Rõuge kogukonnafestivali koostööpartnerid on Tartu Ülikooli eetikakeskus ja Tartu 2024 Maailmaülikool, Võrumaa Arenduskeskus, Maaülikooli Mahekeskus Tartu 2024 programmiga „Kasvades oma toiduga“, MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahvas, Võrumaa Talupidajate Liit ja Uma Mekk.
Kogu sündmuse kava leiab siit: https://rouge.kovtp.ee/kogukonnafestival
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja2024. aastal ühtekokku 20 projekti mitmekümne väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.
Kogukonnasündmused, mis kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi, on järgmised: jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“, „Seto kostipäivä aastaring“, kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit”, Tartumaa teemapäevad „Päritud ellujäämiskunstid“, Rõuge projekt „Sanna!“, ruumiloomekonverents „Loo või loobu!“, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, maaliliste maastike jäädvustamise matkasari Otepääl, „Meelterännak looduses“, I Kodavere laalupido, dokumentaalne osaluslavastus „Ellujäämiskunstid. KMOMID“, Seto tantsupidu „Kad´ah kavvõkõ´“, Navi küla kogukonnafestival, roosifestival Kaagjärvel, Peipsi Toidu Tänav 175 km, Kagu-Eesti inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, linnaruumilavastus „Läbi linna: Valga+Valka“. Vt www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusgruppide käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusgrupid Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.
Lisainformatsioon:
www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
tartu2024.ee/kogukonnaprogramm
Kerli Kanger, Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi tiimi liige, telefon +372 510 2662, e-post kerli@voruleader.e
Rutt Riitsaar, Rõuge valla arendusnõunik ja Rõuge kogukonnafestivali üks korraldajaid,
telefon +372 527 1906, e-post rutt.riitsaar@rougevald.ee
Rohkem infot Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist