Kitsetalu toodang: juustudest looduskosmeetikani
Kaks korda nädalas istub Jõgeva vallas Raadivere külas asuva Olemari talu peremees Ole Hütt autosse, et viia Jõgeval ja Tartus asuvatele klientidele talu kitsede piimast valmistatud erinevaid tooteid – juuste, jogurtit, kohupiima, koorekommi kui ka erinevat looduskosmeetikat.
Olemari talu, mis on oma nime saanud peremehe Ole ja perenaise Marika eesnimede järgi, lugu on üsna lihtne. Paarkümmend aastat tagasi otsisid Luual elavad Ole ja Marika endale maakodu, mis leitigi Luualt mitte kaugel asuvas Raadivere külast. Koos majapidamisega tuli kaasa ka maad ning kuna maja ümber oli intensiivne põllupidamine, ostis Hüttide pere ära ka ümbruses olevad põllud, et elada puhta looduse keskel. Talul oli seega põllumaa olemas ja perekond hakkaski otsima sobivat tootmisharu. Kõigepealt prooviti marjakasvatusega, kuid paraku on see hooajaliselt väga suure tööjõunõudlusega, mida ei suutnud korvata isegi Hüttide kuuelapseline pere. Kuid kuna pererahvale meeldivad väga juustud, siis hakatigi mõtlema juustutootmise peale. “Juustuks on vaja piima, kuid lehmapidamise välistasin ma kohe, kuna see aheldab väga talu külge ja siis tulimegi mõttele võtta kitsed,” rääkis Ole Hütt. Valik langes tüüringi metsakitsedele, kes on vähenõudlikud ja vastupidavad, kuid samas näevad ilusad välja. Ja mis peamine – nendele, kes kitsepiima maitse peale nina kirtsutavad on tüüringi metsakitsedel hea uudis – nende piim on hea maitsega ja nn kitsemaitset nende piimal polegi. “Tüüringi metsakitsed on üks kõige arhailisemaid kitsetõuge, neil meeldib närida puid ja oksi, nad ei karda külma ja sisuliselt elavad nad aastaringselt õues, kuna laudal on vaid kolmest küljest tuulekaitse,” rääkis peremees. Praegu on talus lüpsil 13 kitse, kuid järgmisel aastal soovib peremees loomade arvu juba kahekordistada. Luua metsanduskooli õpetajana töötav peremees on ka väljaarvestanud, et talus peaks olema vähemalt 40-50 kitse, et pidada üleval ühte täistöökohta, kuid seni pole plaanis loomade arvu sedavõrd jõudsalt tõsta.
Toodang otse ja omadele
Kitsede lüpsmiseks kasutatakse kannulüpsi ning igapäevasest piimatoodangust valmistakse erinevaid piimatooteid – alates juustudest kuni jogurtiteni. Talu tootevalikus on nii toor- kui salatijuustud ning juustudele pikema säilivusaja andmiseks hakkas talu valmistama ka prae- ja suitsujuustu. Sealjuures on talul üks kindel põhimõte: kõik, mida nad toodavad, peab meeldima ka neile endile. Elu on näidanud, et taoline suhtumine töötab, kuna talul on väljakujunenud oma lojaalne tarbijaskond. “Esimene toode oli meil purgi sees olev kreemjas iiris, mis tegelikult on minu vanavanaema retsept ja mida tehti sõjaajal – kui muid maiuseid polnud, siis võeti piim ja segati see suhkruga. Katsetasime ka ise ja selgus, et taoline vaeseaja magustoit meeldib inimestele ka praegu,” tõi Ole Hütt näite oma tootevalikust. Praegu töötleb talupere piima koduköögis, millel on teavitatud köögi staatus, kuid mis ei võimaldada müüa talutoodangut edasimüüjate kaudu. Sestap ongi talutooted praegu kättesaadavad laatadel, Kääpa OTT-i vahendusel ning samuti teeb Ole kord nädalas toiduringi nii Jõgeval kui Tartus. “Praegu mõtleme liikumist tunnustatud tootja staatuse poole ja tahaks hakata tulevikus valmistama ka laagerdnud juustu, kuid meie plaan pole samas ka suureks kasvada ja pigem on meie näol tegemist elustiiliettevõtlusega, mis toob pere eelarvesse arvestatavat lisa;” rääkis ta.
Uus suund kosmeetika
Perenaine Marika on juba aastaid loodusest korjanud ja peenral kasvatanud ravimtaimi ja valmistanud neist teesegusid, kuid nüüd on välja tulemas ka Olemari kosmeetikasari, kuhu kuuluvad lilleveed ja taimsete rasvade baasil ja kitsepiima lisandiga kosmeetikatooted nagu salvid, huulepulgad ja seebid. Ja ka siin on tarbijaskond väljakasvanud eelkõige oma tuttavatest. “Meil on suured tütred ja nende sõbrannad teavad, kust väärt kraami saab ja nii klientide arv järjest suurenenud,” rääkis Marika Hütt. Kuid ka see pole veel kõik. Talus ollakse uute toodete turule toomisel avatud meelega ja nii näiteks kujunes selle sügise üheks hitiks kuivatud pirnid. Tänavu oli nimelt väga hea pirnisaak ja siis tuldigi peres mõttele pirnid kuivatada ning praegu on kuivatud pirniviilud klientide ühed lemmikud.