Vasara 2023 – zaļumos slīgstošais Pelvas apriņķis

Ja mīli dabu, pārgājienus un meklē piedzīvojumus, tad Pelvas apriņķis ir vieta, kas kā radīta tev. Dabas mīlētājs šeit atradīs daudz neskartas dabas: plašus mežus, mirdzošus ezerus un skaistas ainavas, kas sniedz dažādas iespējas aktīvai atpūtai. Pelvas apriņķa produktus un pakalpojumus raksturo tīra kvalitāte un ilgtspējīga resursu izmantošana.

Mēnikunno. Fotogrāfija: Sven Zacek

Dabas baudītājiem

Mēnikunno [Meenikunno[, kas atrodas Pelvas apriņķa dienvidos, ir dabas un pārgājienu draugu vidū iecienīta atpūtas vieta. Daudzveidīgā Mēnikunno purva ainava ir daudzu aizsargājamo augu, dzīvnieku un putnu mājvieta, un tā ietilpst nozīmīgu putnu teritoriju un Eiropas nozīmes Natura 2000 tīklā.

Mēnikunno apkārtnē plešas smilšaini un saules pielieti priežu sili, kur labvēlīgos gados var atrast daudz sēņu, melleņu, dzērveņu un meža zemeņu. No Līpsāres skatu torņa [Liipsaare vaatetorn] paveras skats uz augsto purvu un purva salām. Noteikti ir vērts doties pārgājienā pa purva pārgājienu taku, kas sākas Līpsāres gaišajos priežu silos, pa dēļu taku ved cauri augstajiem purviem, ved gar purva salām un purva ezeriem, aizvedot uz Kamarusemegi [Kamarusemägi] – vietu, no kuras paveras skats uz miljoniem priežu un skaistākajiem saulrietiem pasaulē.– Pārgājienu būdiņas un piknika vietas atrodas abās purva pusēs, un reģions ir retumu pilns!

Ilumetsas apkārtnē nerātnie koka velniņi piesaista uzmanību meteorītu krāteriem. Lielākais no tiem, Elles kaps [Põrguhaud], ir 80 metru plats un duci metru dziļš un, kā vēsta leģenda, velni turp dodas mazgāt zeltu. Otsipalu [Ootsipalu] ielejā stiepjas pasaulē augstākā parastā priede (Pinus sylvesteris) – 46,6 metri.

Taevaskoja. Fotogrāfija: Sven Zacek

Sporta draugiem

Gleznainā Taevaskoja noteikti tuvinās tevi dabai, jo Taevaskoja tūrisma un atpūtas centrā var uzkāpt pat deviņus metrus augstā piedzīvojumu takā, doties ceļojumā ar kanoe laivām vai skrejriteņiem. Senatnīgo un mežonīgo Ahjas upi ieskauj skaista dabas ainava, kuras krāšņie smilšakmens atsegumi, tostarp Lielā un Mazā Taevaskoda, jau kopš neatminamiem laikiem ir bijuši interesanti cilvēkiem, bet Ahjas upe ir paradīze kanoe airētājiem un smaiļotājiem. Vasarā var braukt romantiskā izbraucienā ar upes kuģi uz Saesāri [Saesaar].

Skaistas dabas ainavas un romantiskas viensētas

Papildus pārgājieniem ar kājām vai ceļošanai ar velosipēdu īpašu pieredzi noteikti sniedz Pasta ceļš [Postitee], kas ir zināms kā viens no aizraujošākajiem ceļa posmiem Igaunijā. Ceļa posms tiek saukts arī par “Ielīksmojošo Pasta ceļu” [Pillerkaaritav Postitee].

Tas sākas pie Tartu-Pelvas [Põlva] šosejas, Līvas [Liiva] krustojumā, un stiepjas cauri vairākām interesantām vietām, piemēram, Ihamaru, Karilatsi, Tilleoru un Puskaru. Ceļš, no kura var vērot skaistas dabas ainavas un romantiskas sētas, ir kalnains un šaurs, sniedzot ceļotājiem nervus kutinošus mirkļus. Ceļš ved gar kādreizējo krodziņu vietām un tiltiem, kur noteikti ir vērts piestāt. Atpūtnieki var atvilkt elpu pārgājienu taku atpūtas vietās vai Palojervi ezera [Palojärv] siltajā ūdenī.

Pasta ceļš ir lieliski piemērots gan mazākām grupām, gan lielākām kompānijām.  Pelvas Zemnieku muzejs [Põlva Talurahvamuuseum] noteikti ir apmeklēšanas vērts. Muzejā var aplūkot vecās skolas un ciematu ēkas, lauksaimniecības tehniku un patēriņa preces, tur bieži notiek arī interesanti pasākumi un tematiskās dienas. Turklāt Ekofestivāls [Ökofestival], kas šeit norit augustā, ir viens no lielākajiem Pelvas apriņķa notikumiem.

Sivahavas [Süvahavva] Dabas sētas dzijas. Fotogrāfija: Peep Tobreluts

Atklājiet dabas sētas

Pelvas apriņķa [Põlvamaa] Pasta ceļa [Postitee] tuvumā atrodas Kaldas dabas sēta, kas apmeklētājus pārsteidz ar savu vienkāršību un mierīgo atmosfēru. Ekotūrisma sēta piedāvā mierīgu atmosfēru; saimniece gatavo gardus konservus un konditorejas izstrādājumus no vietējām izejvielām, iedvesmojoties no savas bērnības ēdieniem. Akcents tiek likts uz mantojuma saglabāšanu, ēdienkartēs dominē seni lauku ēdieni un vienkāršība. Sētas dārzs, kurā tiek novākta sezonālā dārza raža, sniedz lielu ieguldījumu šo ēdienu gatavošanā. Tas viss padara Kaldas dabas sētu par īstu Pelvas apriņķa dabas pērli.

Līdzīgu pieredzi sniedz arī Sivahavas [Süvahavva] dabas sēta. Dzīvesstila sētā nodarbojas ar tējas un garšaugu audzēšanu, ada no suņu vilnas. Apmeklētāji var nakšņot viesu namā vai uzsliet telti sētas teritorijā, kā arī piedalīties dažādās dabas ekskursijās un izglītojošās darbnīcās. Dabas sētā garšas pieredzi sniedz kafejnīca, kurā tiek izmantoti sētas dārzā audzēti dārzeņi un ogas. Sivahavas dabas sēta ir slavena ar savu videi draudzīgo un ilgtspējīgo darbību un ir saņēmusi arī atbilstošas atzinības. Sētas mērķis ir sniegt saviem viesiem unikālu un autentisku pieredzi, kā arī iepazīstināt ar dabai draudzīgu dzīvesveidu.

Mostes [Mooste] muiža. Fotogrāfija: Sven Zacek


Ja meklē mieru un klusumu, skaistu dabu un iespēju izrauties no pilsētas burzmas, tad tevi gaida zaļais Pelvas apriņķis [Põlvamaa] ar savām meža takām, ezeriem un apskates vietām.

Iepazīsties tuvāk ar Pelvas apriņķi mājaslapāhttps://turism.polvamaa.ee/