Vidrike küngaste vahelt leiab väikese Itaalia

Kulgedes kevadele ebaharilikult lämbel laupäeva õhtul Otepää küngaste vahel, tundub nagu oleks aeg seisma jäänud – teedel liiguvad vaid üksikud autod ning ainsad nähtavad elusolendid on küngastel rohtu sööv lambakari. Kõik see muutub, kui jõuda Vidrike mõisa kunagise valitsejamaja juurde, kus uksed on avanud Itaalia restoran.

Vidrike järve kaldal asuva Vidrike külamaja esine parkla on laupäeva õhtul autosid täis ning külamajas tegutsevas Itaalia restoranis oli raskusi istekoha leidmisel. Ja kuigi maja perenaisel Küllike Lilienbergil oli samuti käed tööd täis, leidis ta korraks aega külamaja plaanidest rääkimiseks. Külamaja avas oma uksed mullu augustis, mis tähendab, et tänavune hooaeg on ettevõtjapaarile Küllike Lilienbergile ja Urmas Hiiele esimene. “Meil oli plaanis avada uksed juba mullu kevadel, kuid maja remont osutus plaanitust mahukamaks, mistõttu läks avamisega aega,” meenutas Küllike Lilienberg. Kuid mullu augustis maja pasunahelide saatel siiski avati. Kuidas aga kõik alguse sai? Põlised tallinlased Küllike Lilienberg ja Urmas Hiie ostid Vidrike külla paar aastat tagasi endale talukoha, kuhu nad plaanivad tulla ka pensionipõlve veetma. Vidrikel olles sõitsid nad päevast-päeva mööda Vidrike mõisa kunagisest valitsejahoonest, mis oli üsnagi armetus seisus – lagunenud ja vammi täis. Kuid ajalooga hoone maalilise Vidrike järve kaldal ei andnud asu ja nii nad ostsidki selle möödunud aasta alguses ära. Kuid endine valitsejamaja polnud lihtsalt maja, vaid on mänginud Vidrike küla ajaloos ka tähtsat rolli – sealt on jagatud korraldusi mõisa tööväele, hiljem on seal olnud kauplus, post ja ka korterid. Teisisõnu – külasüda. Seetõttu otsustasid maja uued omanikud tuua maja tagasi kogukonna käsutusse ning kutsusid mullu märtsis kokku külarahva, et kuulda, millest külas puudus oleks. Kõlama jäi mõte – söögi- ja kooskäimiskoht ning nii ka sündis. Külamaja ristiemaks oli aga Küllikese kaheaastane naabritüdruk, kes nimetas maja külamajaks. Kuna see oli Küllikese meelest väga tabav, siis kannabki maja justnimelt sellist nime.

Mullu augustis toimus külamaja pidulik avamine ja nüüd võibki Otepää maaliliste küngaste vahelt leida väikese Itaalia. “Oleme suured reisijaid ning eriti meeldib meile Itaalia, kus on komme, et perekonnad lähevad nädalavahetusel välja sööma ja siit tuligi mõte teha samasugune restoran,” rääkis Küllike Lilienberg. Kuigi restoranis on itaalia köök, tuleb toore paljuski ümbruskonnas tegutsevatelt ettevõtjatelt, nii näiteks tulevad tiramisu vaarikad läheduses asuvast vaarikatalust. Ettevõtjad plaanivad restoranis tulevikus avada müügileti, kuhu tuleksid müüki ümbruskonna ettevõtjate toodang.

Reklaamita restoran

Iseenesest pole Vidrike külamaja just raske leida, Otepää-Sangaste maanteelt tuleb Vidrikese suunas keerata ja pärast mõne kilomeetri läbimist oletegi kohal. Kuid mingit teeviita suurelt teelt sinna ei suuna. Küllikese sõnul on see taotuslik. “Algselt oli meil plaanis teha reklaamtahvlid ja puha, kuid siis mõtlesime, et las koht töötab ennast enne korralikult sisse. Kuid praegu on nii, et ka ilma reklaamita on piisavalt palju rahvast ja mõned kliendid on lausa palunud, et me ennast ei reklaamiks,” naeris ta. Kuid külamaja pole mitte ainult restoran, vaid on muutumas samasuguseks külakeskpunktiks, nagu aastaid tagasi. Külarahvas on pidanud seal jõulupidu, volbrit kui ka sünnipäevi ning oma hinnangu on andnud külaelanikud Küllike ja Urmasele ettevõtmisele sellel moel, et kui möödunud aastal korraldasid omanikud talgupäeva, mis kehva ilma tõttu venis kolmele päevale, siis võttis sellest osa ligi 70 inimest. Vidrike külas elab aga 90 inimest. “Kui Tallinnas räägitakse pidevalt, kuidas külad tühjaks jooksevad, siis Vidrike on väga elujõuline küla, kuhu viimastel aastatel on tulnud palju uusasukaid, mistõttu külas on ka omajagu lapsi,” rääkis Küllike. Hetkel käivad omanikud Tallinnas tööl ning restoran on avatud ainult nädalavahetusel. Küllike ei teinud saladust, et selline elukorraldus on veidi kurnav. Kuid ettevõtjatena on nad oma aja peremehed, mistõttu ta lootis, et suviti jõuavad nad Vidrikele juba neljapäeval ning restoran on avatud reedest pühapäevani. Samuti on restoran palganud juurde neli täiskohaga töötajat ehk ettevõtlik abielupaar lõi külla ka töökohad.

Kuid miks avada maja kogukonnale ega piirduda pelgalt restorani pidamisega? “Tuleme siia pensionipõlve veetma ja tahame, et meil oleks koht, kus meil on ees palju tuttavaid ja sõpru,” ütles külamaja perenaine.