Tedre talu võtab vaarikast viimase

Otepää kõrgustikul vaarikaid kasvatav Tedre talu on võtnud eesmärgiks võtta vaarikatest välja niipalju kui võimalik ning nüüdsest on talu asunud lisaks mahlatootmisele pressima ka vaarikaseemnetest üliväärtuslikke vitamiine ja rasvhappeid sisaldavat õli.

1996. aastat vaarikaid kasvatava Tedre talu peremees Raivo Teder rääkis, et idee toota vaarikaseemnetest õli ei tekkinud iseenesest, vaid oli pigem talu tootearenduse loogiline tulem. “Kõige kasulikum on loomulikult müüa lauamarju, kuid paraku tuleb istandusest ka selliseid marju, millel pole kaubanduslikku välimust ja neid marju olime sunnitud müüma üsna odava hinna eest kokkuostjatele,” rääkis ta. 2016 aasta kuumal suvel valmis vaarikasaak suures koguses korraga ja nii polnud võimalik suurt saaki värskelt realiseerida. Kokkuostu marja müüa talu enam ei soovinud ja siis otsustatigi hakata ise pressima vaarikatest täismahla. Tedre talu müüb mahla praegu VOH kaubamärgi all ökopoodides, Stockmanis, Konsumites, Maksimarketites ja Rimi Talu Toidab osakondades. Mahlapressimisel tekib aga pressijääk, millele ei leitud esialgu mingit rakendust. Siiski ei visatud pressijääki ära vaid säilitati sügavkülmas edasiseks töötlemiseks. Seemnejäägile kasutusvõimaluste otsimisel tulid Tedre talu pererahvas Kadri Kalmus ja Raivo Teder mõttele hakata ka ise seemnetest õli pressima, sest vaarikaseemneõli kasulikud omadused on maailmas ammu teada. Vaarikaseemneõli sisaldab nahka kaitsvaid ja tervendavaid vitamiine ja rasvhappeid ning on efektiivne looduslik päikesekaitsevahend. Õli kasutatakse nii kosmeetikatoodete koostises kui iseseisva nahahooldusvahendina.

Koostöö teadlastega

Eelmisel aastal taotles talu innovatsioonitoetust ning selle saamisel asuti koostöös EMÜ Polli Aiandusuuringute Keskuse teadlastega väljatöötama tehnoloogiat, kuidas seemnetest õli kätte saada. Praeguseks on uuringud läbi, välja töötatud on nii tehnoloogiline skeem kui ka uuritud vaarikaseemneõli omadusi. “Katseprojekti käigus otsisime erinevaid tehnoloogilisi võimalusi ja võrdluses oli tavaline külmpressmeetod ja superkriitiline meetod. Nende vahe seisneb selles, et tavapärase külmpressmeetodiga saadakse seemnetest 10 protsenti õli, kuid superkriitilise meetodiga 15 protsenti. Paraku on viimane tehnoloogia kordades kallim ja pole suuremate koguste tootmiseks Eestis praegu kättesaaadav” selgitas Raivo Teder. Lihtsustatult näeb vaarikaseemneõli tootmine välja järgmiselt: mahlapressimisest saadud jääde kogutakse kokku ja külmutatakse. Piisava koguse pressijäägi kogunemisel see sulatatakse, pestakse seemned jäätmetest välja ja kuivatakse. Kuivatatud seemnetest eraldatakse kruvipressiga külmpressimisel õli. Rusikareegel on järgmine: tonnist marjast saadakse 700 -850 liitrit mahla ja mahlapressimisel saadud jäägist saab omakorda neli liitrit seemneõli. “Õli kättesaamiseks tuleb omajagu vaeva näha ja sellest ka õli kallis liitrihind – kuni 400 eurot liiter. Ma pole päris kindel, kas saame mahlatootmisel oluliselt enam raha kätte, kui oleksime müünud marjad otse kokkuostjatele. Kuid vaarikaseemneõli tegemine on andnud meile uue toote. Kindlasti on kogu õlitegemise protsess olnud väga huvitav ja andnud talule tööd aastaringselt, “ rääkis Kadri Kalmus.

Vaarikas pole pelgalt toiduaine

Kadri Kalmus rõhutas, et maailmas pole vaarikaseemneõlis midagi uut ning turul on ka näiteks Hiinas toodetud vaarikaseemneõli, mis on Eestis toodetust ka odavam. Kuid sellegipoolest eelistavad paljud kliendid just kodumaistest vaarikatest pressitud õli ja õli peamine ostja on Kadri Kalmuse sõnul teadlik noor ema, kes soovib parimat nii endale kui oma lapsele ning kes eelistab hinnale kvaliteeti. “Meil on olemas lojaalne ostjaskond ja pigem ületab nõudlus pakkumise,” lisas ta. “Paraku on nii, et mahla- ja õlitoomine on omavahel seoses, mida rohkem suudame toota mahla, seda enam tuleb ka õli,” ütles Raivo Teder.  Mahlatootmise piduriks on omakorda turustusvõimalused ja kuigi Tedre talu on saanud jala ukse suurkettide uksevahele, üritavad nad kettidesse veelgi jõulisemalt siseneda ja seeläbi turuosa suurendada. Kuigi tundub, et vaarikaseemnetest õli väljapressimisega on võetud vaarikast viimane, pole see sugugi nii. Tedre talu pererahva sõnul võiks ära kasutada seemnekestad ja teha neist näiteks kehakoorijaid ja isegi seemnepuhastusvett saaks omakorda veel ära kasutada. “Vaarika kasutusvõimalused on tegelikult piiramatud,” tõdes Raivo Teder.