Põlvamaalt korjatud okastest valmistatud akustilised paneelid vallutavad maailma

Kümmekond aastat tagasi tuli Värskast pärit Margus Siilik mõttele hakata männioksastest tootma mürasummutavaid ja helineelavaid paneele ja praegu vallutavadki Põlvamaa männiokastest valmistatud paneelid jõuliselt maailma.

Margus Siilik on kasvanud üles männimetsadest ümbritsetud Värskas ja kuna teda paelus metsade vaikus, siis tuligi ta mõttele hakata männiokastest tootma mürasummutavaid paneele.  Kuigi mõte on kümmekond aastat vana, läks aastaid esimese prototüübini. Nüüdseks on Okkastyle OÜ tegutsenud aga juba kolm aastat ning ettevõte on jõudnud selle ajaga ka Soome, Šveitsi ja Saksamaa turgudele. “Upume plastikareostuse sisse, mistõttu oli minu eesmärk valmistada puhtast toorainest toode, mis oma elutsükli lõpus laguneb jäätmeid jätmata. Lisaks on puit taastootev ning kasutades okkaid, anname ka metsa järelsaadustele lisandväärtuse,” tutvustas Margus Siilik ettevõtte ärifilosoofiat. Ettevõte, mis müüb oma toodangut kaubamärgi OKKA all, on näide sotsiaalse ettevõtluse ja rohemajanduse sümbioosist. Toore ehk männioksad korjab ettevõtte Põlvamaal asuvatelt RMK raielankidelt ning okstelt okaste korjamiseks on palgatud Maarja Küla elanikud. “Oleme koostööga Maarja Külaga väga rahul ja meie eesmärk ongi okaste korjamist mitte automatiseerida ning pakkuda rakendust ka neile, kellele oleks on see töö jõukohane,” rääkis ettevõtja. “Ideaalis võiksid inimesed, kes suviti elatuvad marja ja seente korjamisest, meile talvel okkaid korjata ja sellisel moele pakuksime sissetulekut ka neile, kes soovivad elatuda looduslikust eluviisist.”

Okastest akustilised ja dekoratiivsed paneelid

Kui okkad on jõudnud töökotta, hakatakse neist valmistama paneele. Kõigepealt okkad kuivatakse, seejärel immutatakse tulekindlaks ja pannakse vormidesse, mis on linavilti- ja kangast kasutades tehtud helineelavaks. Kõik paneelid valmivad rätsepatööna, seega vastavalt kliendi soovile valmivad ka raamid ning ka okastele antakse soovi korral õige värvitoon. Praegu värvib OKKA paneelis olevaid okkaid vesibaasil olevate värvidega, kuid ettevõte katsetab ka looduslike värvidega. Enim tuntaksegi huvi OKKA akustiliste paneelide vastu ja siin vallas teeb ettevõte koostööd Eesti ühe nimekama aukustiku Linda Madalikuga. Sealjuures võib OKKA paneele leida nii ühiskondlikest hoonetest kui ka eramutest.  “Avarates eramutes tekivad probleemid kajaga ning meie paneelid aitavad seda summutada, samuti on kasvav trend paneelide kasutamisel sisekujunduselemendina,” lisas ta.

Rahvas on plastmassist väsinud

Kuigi OKKA toodangut leiab juba praegu välisturgudel, loodab Margus Siilik uut ekspordihüpet Saksamaal, kus Kölni mööblimessi ajal kohtuti Saksamaal looduslikest materjalidest sisekujunduselemente tootva ettevõttega Freund GmbH, mis on valmis mitmekesistama oma tooteportfelli OKKA paneelidega. OKKA paneelide eduvõimalused on Euroopa turul suured, kuna sealsed kliendid muutuvad üha teadlikumaks ning huvi looduslike toodete vastu on tõusuteel. “Rahvas on väsinud plastmassist ja kiirmööblist ja kui vaadata noort peale kasvavat põlvkonda, siis nende jaoks on popp taaskasutus ja vanadele esemetele uue väärtuse andmine,” oli Siilik kindel.