Kanepi vald asus vana hea kanepi eestkõnelejaks

Käesoleva aasta algul sai äsja liitunud omavalitsustest enim meediatähelepanu Kanepi vald, mis võttis ühinenud valla sümbolina kasutusele kanepilehe ja nüüd on Kanepi vallast kujunenud kanepi eestkõneleja, et selles põlises põllukultuuris ei nähtaks mõnuainet.

Kanepi vallavanem Andrus Seeme tundus olevat veidi väsinud sellest, kui jälle tema poole kanepiküsimusega pöörduti, kuid samas ta nentis, et kanepi kasutamine valla sümbolina oli ainuõige samm. “Loomulikult võtsid paljud meie sümboolikat huumorina, sest enamikule seostub ju kanep eelkõige mõnuainena,” rääkis ta. “Kuid tegelikult on tööstuslik kanep läbi aastasadade olnud Lõuna-Eestis oluline toidu- ja tekstiiltoodete tooraine.” Sestap võttiski vallavalitsus südameasjaks kanepi kui põllumajanduskultuuri propageerimise. Eeldused selleks olid head: on ju kanepikasvatusel Lõuna-Eestis pikad traditsioonid ning arvatakse, et ka Kanepi kunagine nimekuju Kanapää võib tulla venekeelsest sõnast конопля ehk kanep.

Esimene kanepibetoon Eestis

Üks esimesi kanepi mainekujundusprojekte oli Kanepi bussijaama kanepibetoonist seina ehitamine. Selleks pöörduti kiukanepil põhinevate ehitusmaterjalide väljatöötamisega tegeleva ettevõtte OÜ Kuningpuu poole, kes juuli keskpaigas pidulikult avatud seina ka valmis tegi. Kuigi kanepibetoon ehitusmaterjalina on levinud Prantsusmaal, Suurbritannias, Saksamaal ja Itaalias ning esimesed edukad katsetused on tehtud ka Skandinaavias, pole Eestis kanepibetooni avalikus ruumis veel kasutatud. Teisalt on tegemist perspektiivika ja loodussäästliku ehitusmaterjaliga, milles lubi on segatud kanepiluu ja veega ning mis tänu poorsusele peab sooja. Oma uudsusega pälvis ka see ehitis arvestatava meediakajastuse ning tõi omajagu tähelepanu seina ehitanud ettevõttele. Kuningpuu juht Markus Pau ütles, et nad said tõesti hiljem hulk päringuid, kus tunti huvi kanepi kasutamise võimaluste vastu ehituses, kuid samas tunnistas ta, et Eesti kontekstis on see veel üsna lapsekingades ettevõtmine. Kanepi vallavanem Andrus Seeme Kanepi bussijaama kanepibetoonist seina juures. “Kanepibetoon eeldab korralikku kanepiluud, mida saab kiukanepist, kuid paraku Eestis kasvatatakse suures osas linakanepit ning kanepiluu eksportimine on selle kerge mahukaalu tõttu üsnagi kulukas,” rääkis ta. Markus Pau lootis aga, et mida enam kanepi kasutamisvõimalusi propageeritakse, seda enam kasvab ka huvi selle mitmekülgse kultuuri kasvatamise vastu. 

Kuigi kõik kanepiga seonduv on uus ja huvitav, kaasneb selle kultuuriga ka ikka üksjagu eelarvamusi, millega puutus kokku Tamme talu pagaritöökoda. Kanepi vallas tegutsev pagarikoda hakkas valmistama kanepiseemnetega küpsiseid ja leiba, kuid pikalt nad neid tooteid sortimendis ei hoidnud. Pagarikoja peremehe Heilo Ojatamme sõnul oli põhjus lihtne – puudus nõudlus. “Mulle tundub, et inimestel on ikkagi hirm selle n-ö päriskanepi ees ja sellepärast ei julgetud osta,” muigas ta. Sellegipoolest ei välistanud Ojatamm, et tulevikus nad laatade jaoks ikkagi kanepitoodetega välja tulevad. Kanepi vallas Savernas asub OÜ Õlimeistrid, mis toodab kodumaisest toormest valmistatud kanepijahu ja külmpressitud kanepiõli. Ettevõtte tootmisjuht Peeter Paalman ütles, et Kanepi vallas tegutsemine on nende toodete müügile küll kasuks tulnud. “Selle kaudu teatakse meid ikka küll ja ka Kanepi vald on meie käest tellinud oma sümbolitega tooteid,” ütles ta. Vallavanem Seeme lisas aga, et kuna paljud valla ettevõtjad on soovinud lisada oma toodetele valla sümboleid, siis on vallas väljatöötamisel märgi statuut, millega saaks markeerida kõiki Kanepi vallas valminud tooteid.